Mobile

Alcatel Idol 4 i 4S debiutują w Polsce z goglami VR w zestawie. Ceny? Nie pytajcie...

Tomasz Popielarczyk
Alcatel Idol 4 i 4S debiutują w Polsce z goglami VR w zestawie. Ceny? Nie pytajcie...
18

Są smartfony i SMARTFONY. Są A-brandy i B-brandy. Alcatel w tym wszystkim znajduje się gdzieś pomiędzy. Choć sama marka ma piękną historię, to nie odgrywa dziś kluczowej roli na rynku mobilnym. Ma jednak niesamowicie duże ambicje.

Nowe smartfony debiutujące na rynku są coraz częściej wtórne i bezbarwne. Propozycja Alcatela ma być inna. Firma wprowadza właśnie do polski dwa modele: Idol 4 oraz Idol 4S. Oba zostały zaprezentowane na dzisiejszej konferencji w Warszawie.

Alcatel Idol 4 to tańszy i słabszy model. Zastosowanie znalazł tutaj 5,2-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD. Wewnątrz mamy natomiast ośmiordzeniowego Snapdragona 617 (4 x 1,5 GHz + 4, x 1,2 GHz). Do tego dodajcie 3 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej o MicroSD do 512 GB). Z tyłu mamy aparat 13 Mpix z dwiema diodami doświetlającymi. Z przodu zastosowanie znalazła matryca 8 Mpix. Za zasilanie odpowiada akumulator 2610 mAh. Cena? 1249 zł na wolnym rynku (dual SIM) lub u operatorów (single SIM).

Alcatel Idol 4S to znacznie droższa propozycja. Zastosowanie znalazł tutaj ekran AMOLED 5,5 cala o rozdzielczości 1440 x 2560 px. Sercem jest natomiast Snapdragon 652 (4 x 1,8 GHz + 4 x 1,4 GHz) wspierany przez 3 GB RAM-u i 32 GB pamięci wewnętrznej. Do zdjęć służą aparaty 16 i 8 Mpix, a za zasilanie odpowiada bateria 3000 mAh. Cena? Wysoka, bo 1999 zł.

Oba telefony pracują pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow. W obu znajdziemy też podstawowe moduły łączności: WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.2, NFC, LTE cat. 4. Warto też dodać, że smartfony posiadają dwa głośniki o mocy 3,5 W każdy. Ponadto zastosowano tutaj przycisk Boom, który ma pełnić specjalne funkcje w zależności od tego, jaką aplikację ma aktualnie uruchomioną użytkownik. Przykłady? 15 szybkich zdjęć w aplikacji aparatu, dodanie zabawnych efektów do wideo, podbicie basów w odtwarzaczu muzyki, podniesienie głośności podczas rozmowy itd. Nie jest to zwykły konfigurowalny przycisk, jaki znajdujemy w dziesiątkach smartfonów - Alcatel chwali się, że znacząco rozszerza możliwości urządzenia poprzez dziesiątki zastosowań i funkcji.

A na tym nie koniec. Otóż urządzenia są sprzedawane w zestawie z goglami VR, które pełnią jednocześnie rolę pudełka. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na rynku. W pamięci urządzeń zainstalowano sklep z aplikacjami VR, co ma służyć szybkiemu i prostemu wykorzystaniu dostępnych funkcji. Całość jest kompatybilna z Cardboardem, a więc nie ma problemu z wykorzystaniem VR w Google Street View czy aplikacji YouTube.

Alcatel Idol 4 i 4S są przede wszystkim dedykowane osobom młodym - stąd przycisk Boom z wykręconymi funkcjami, a także gogle VR w zestawie. Na pokładzie znajdziemy też zestaw aplikacji, ale to akurat można równie dobrze uznać za zaletę co za wadę. Czy to jednak wystarczy? W segmencie powyżej tysiąca złotych niepodzielnie rządzi Huawei - model P9 Lite zapewne znowu zamiecie rynek. Natomiast 2 tysiące złotych za Alcatela Idol 4S to kwota zdecydowanie za wysoka. Na takie mogą sobie pozwolić marki premium. O sukces może być zatem bardzo trudno.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaMobileAlcatelvrSmartfony