Apple

Widzisz tę aktualizację na sprzęcie Apple? Nie pomijaj jej - naprawia ważne błędy

JS
Jakub Szczęsny
0

Kilka dni temu donosiliśmy Wam o błędzie w parsowaniu znaków Unicode w urządzeniach Apple, który powodował zawieszenie się aplikacji / całego systemu. Po odkryciu tego zjawiska niektórzy użytkownicy sprzętów tego producenta otrzymywali od "żartownisiów" niebezpieczne ciągi, które powodowały problemy - wygląda na to, że Apple poradziło sobie już z tym problemem.

Przypomnijmy, pewien ciąg znaków (lub jeden z języka Telugu) powodowały nieoczekiwane zamknięcia aplikacji, w których były one renderowane. W najlżejszych postaciach tego błędu dochodziło jedynie do zawieszenia konkretnego programu - niestety, ze względu na specyfikę działania systemów Apple, odnotowywano również przypadki "zapętlenia" problemu z powodu próby automatycznego ponownego uruchomienia programu, w którym znajdowała się treść wywołująca błąd.

Według informacji powiązanych z Apple, aktualizacja zaadresowana temu problemowi miała pojawić się dopiero w przyszłym miesiącu - wygląda jednak na to, że z jej dostarczeniem uporano się znacznie szybciej niż przewidywano.

Aktualizacje otrzymują telefony, komputery, zegarki oraz przystawki telewizyjne. Jeżeli widzicie aktualizacje: iOS 11.2.6, watchOS 4.2.3, tvOS 11.2.6 oraz macOS High Sierra 10.13.3 Suplemental Update - nie pomijajcie ich

A zatem, Apple łata między innymi ten błąd w swoich czterech konsumenckich odsłonach systemów operacyjnych - ów pośpiech wynika zapewne z tego, iż błąd związany z parsowaniem Unicode jest naprawdę poważny - mimo, że nie pozwala on na uzyskanie zdalnego lub fizycznego dostępu do zabezpieczonego urządzenia i np. wywołanie złośliwego kodu, to mimo wszystko sprawia sporo problemów. Facebook na przykład szybko odpowiedział na doniesienia odnośnie feralnego znaku z języka Telugu i zablokował go w swojej platformie - próba jego wprowadzenia gdziekolwiek: w Messengerze, w portalu społecznościowym oraz w innych obszarach kończy się komunikatem odmownym.

Każda z aktualizacji dla różnych aktualizacji systemów zawiera w sobie punkt:

Fixes an issue where using certain character sequences could cause apps to crash

co odnosi się rzecz jasna do błędu związanego z feralnym znakiem z języka Telugu.

Ponadto, wygląda na to, że Apple rozwiązało przy tej okazji inny problem z systemem iOS:

Fixes an issue where some third-party apps could fail to connect to external accessories

Aktualizacje nie dodają żadnych nowych funkcji, ale warto je zainstalować

Nie polecamy pomijać tego uaktualnienia dla konsumenckich systemów operacyjnych Apple - błąd parsowania związany ze znakiem Telugu nie jest może najbardziej niebezpieczny, ale w niektórych przypadkach może stać się niezwykle irytujący. A więc - niezależnie od tego, czy macie Macbooka, iPhone'a, iPada, czy też przystawkę telewizyjną, Apple TV nie ignorujcie informacji o dostępnej aktualizacji oprogramowania. Jeżeli jeszcze jej nie widzieliście, przejdźcie do ustawień i sprawdźcie, czy takowa została już dla Was przygotowana. Możliwe, że Wasze urządzenie zaktualizowało się automatycznie. Natomiast, jeżeli nie widzicie jeszcze dostępnej paczki usprawnień, a dalej pracujecie na starszej wersji oprogramowania, być może wymagane jest to, byście chwilę poczekali.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu