119

Aktualizacja dla Windows 8.1 – oto kolejne zmiany

Powinniśmy chyba przywyknąć do częstotliwości ukazywania się informacji na temat aktualizacji dla Windows 8.1. Na przestrzeni ostatnich tygodni poznaliśmy prawdopodobnie wszystkie nowości przygotowywane przez Microsoft, z czego większość to usprawnienia mające na celu poprawić pracę z systemem na tradycyjnych komputerach. Ostatnie dni to istny festiwal przecieków, więc do listy potwierdzonych zmian dopisujemy kolejne. W pierwszej […]

Powinniśmy chyba przywyknąć do częstotliwości ukazywania się informacji na temat aktualizacji dla Windows 8.1. Na przestrzeni ostatnich tygodni poznaliśmy prawdopodobnie wszystkie nowości przygotowywane przez Microsoft, z czego większość to usprawnienia mające na celu poprawić pracę z systemem na tradycyjnych komputerach. Ostatnie dni to istny festiwal przecieków, więc do listy potwierdzonych zmian dopisujemy kolejne.

W pierwszej kolejności powinniśmy powrócić do tematu dodania przycisku uaktywniającego listę z funkcjami wyłączania komputera na Ekranie Start. Tak jak można było się tego spodziewać, zmiana ta pojawi się tylko na urządzeniach niewyposażonych w ekrany dotykowe. Sprawa podobnie rysuje się w kwestii automatycznego logowania do pulpitu. By ułatwić obsługę aplikacji Modern, Microsoft zdecydował się na dodanie górnego paska, gdzie znalazły się przyciski minimalizowania, przypinania i zamykania programów. Nie jest on widoczny przez cały czas, a uaktywnia się go poprzez najechanie kursorem w okolice górnej krawędzi ekranu.

Windows-8.1-Jumplists

Jedną z ciekawszych zmian jest opcja przypinania aplikacji ze Sklepu Windows do klasycznego paska zadań. Wiem o tym już od dłuższego czasu, lecz kilka dni temu poznaliśmy kolejne usprawnienia z tym związane. Programy te obsługiwać będą tak zwane „jumplisty”, pozwalające na np. szybkie otwarcie konkretnych plików oraz przyciski multimedialne umożliwiające między innymi zatrzymanie odtwarzania.

Podczas korzystania z aplikacji Modern użytkownicy będą mogli wkrótce skorzystać ze standardowego sposobu przełączania się pomiędzy aplikacjami, czyli z wykorzystaniem paska zadań. Po umieszczeniu kursora w dolnej części ekranu wyświetlany będzie owy pasek, pozwalając na zmianę programu. Co ciekawe, w ostatniej wersji aktualizacji pasek zadań widoczny jest również na Ekranie Start, choć można to uznać za niedociągnięcie związane z trwającymi pracami. Jak pisaliśmy wcześniej, Ekran Start obsługiwać ma typowe menu kontekstowe wywoływane prawym przyciskiem myszy, a co za tym idzie, zarządzanie kafelkami stanie się znacznie wygodniejsze.

win81update1prertm7_1020_verge_super_wide

win81update1prertm8_1020_verge_super_wide

Warto zwrócić uwagę także na przemianowanie aplikacji SkyDrive na OneDrive, gdzie pojawiła się funkcja „disk space” wyświetlająca listę zainstalowanych aplikacji i zajmowanych przez nich przestrzeni dyskowych. To jednak nie wszystko, gdyż pod uwagę brane są również pliki multimedialne (np. zdjęcia i filmy).

Czy wszystkie te zmiany zaspokoją oczekiwania osób nadal niezadowolonych z Windows 8? Pokuszę się o stwierdzenie, że jest już na to za późno, choć aktualnie Microsoft odwala kawał niezłej roboty. Krążące przekonanie o nieużyteczności nowości w Windows 8 i radykalnych zmianach jakich dopuścił się Microsoft stało się jednak zbyt „popularne”, by sytuacja „ósemki” mogła się diametralnie zmienić.

Źródła, grafiki: Winrtsource, microsoft-news, The Verge.