Sprzęt

Akcesoria gamingowe - które z nich musisz mieć?

Paweł Winiarski
Akcesoria gamingowe - które z nich musisz mieć?
6

Podobno grać można na wszystkim i to twierdzenie jest prawdziwe. Jeśli jednak spędzacie przy grach wiele godzin, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria gamingowe, by spędzony w wirtualnych światach czas był jeszcze przyjemniejszy. Bo skoro na rynku jest cała masa akcesoriów przeznaczonych dla graczy, to czemu z nich nie korzystać?

Nie chodzi wcale o to, by zastawić swoje biurko najdroższymi klawiaturami, myszkami czy padami. Nie jest też tak, że gra nie uruchomi się na zestawie z marketu za kilkadziesiąt złotych. Jednak nie ma wtedy co liczyć na ergonomię i trwałość takiego sprzętu - precyzja będzie mniejsza, a długie godziny spędzone przed ekranem zaowocują bólami pleców czy nadgarstków. Zamiast jednak podsuwać Wam konkretne modele, przyjrzyjmy się wspólnie tematowi akcesoriów, jakich zakup warto rozważyć by uprzyjemnić sobie czas spędzony z grami, a przy okazji zniwelować ujemne skutki dla organizmu.

Myszka i klawiatura dla gracza

Klawiatury i myszki przeznaczone dla graczy można traktować jako żerowanie na naiwności ludzi, którzy liczą na to, że posiadając drogi sprzęt tego typu będą lepsi od osób grających na zwykłych urządzeniach. Oczywiście uważam, że czas reakcji peryferiów, szczególnie w grach sieciowych, ma duże znaczenie, ale...na poziomie profesjonalnym. Nie spodziewajcie się więc, że posiadając sprzęt za kilka stówek poprawicie znacząco swoje wyniki.

Myszką i klawiaturą dla graczy warto zainteresować się jednak z innych powodów. Po pierwsze zostały zaprojektowane z myślą o długim graniu, a to oznacza że ich ergonomia stoi na wysokim poziomie. Niektóre klawiatury dla graczy mają miękkie lub twarde podkładki pod nadgarstki, a ich oprogramowanie pozwala przypisać makra, które wykorzystacie w grach. Klawiatury mechaniczne to faktycznie szybszy czas reakcji klawisza. Mają też anti-ghosting, co zapobiega ich blokowaniu się przy wciśnięciu wielu przycisków jednocześnie.

W przeznaczonych dla graczy myszkach, poza DPI, które zwiększa czułość liczy się też ergonomia, odpowiednie rozłożenie przycisków i stopień ślizgania się kontrolera po nawierzchni, co ma bezpośredni wpływ na komfort grania. Nawet najwygodniejsza myszka biurowa nie sprawdzi się więc tak dobrze, jak sprzęt przeznaczony dla graczy.

Myszki i klawiatury dla graczy znajdziecie zarówno w ofertach zwykłych producentów, jak również w katalogach firm, które zajmują się tylko takimi produktami.

Dobry pad

Pady kojarzą się przede wszystkim z graniem na konsoli, jednak również wiele produkcji na PC zyskuje bardzo dużo po zmianie kontrolera. Sprawdzą się tu dobrze kontrolery konsolowe, choć one również mają swoje “lepsze” zamienniki. Możecie kupić więc sprzęt z lepszą ergonomią oraz dodatkowymi przyciskami czy łopatkami albo na przykład mechanizmem skracającym spusty, dzięki czemu konsola lub komputer dostaje sygnał szybciej, co przekłada się na szybszy czas reakcji broni w grze. No i powiedzmy sobie szczerze - trwałość droższych padów jest zdecydowanie większa niż tych dołączanych do konsol czy kupionych w markecie.

Na szczególną uwagę zasługują dwa pady - Xbox One Elite Wireless Controller oraz Razer Raiju w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Fotel dla gracza

Długie godziny spędzone przy komputerze to nic dobrego dla kręgosłupa. Dlatego właśnie na rynku pojawiły się specjalne fotele dla graczy. Na pierwszy rzut oka zachęcają przede wszystkim krzykliwym wyglądem, intensywnymi kolorami i futurystyczną konstrukcją - widać to szczególnie gdy postawicie je przy klasycznym fotelu biurowym. Nie są to jednak ich największe zalety i zauważy to każdy, kto przesiądzie się na gamingowy fotel. Dobre trzymanie tułowia, duże wygodne siedzisko, wysokie oparcie, na którym można oprzeć głowę niczym na zagłówku w samochodzie. Wiele modeli posiada również specjalne poduszki podkładane pod kark, dzięki którym oparta o fotel głowa komfortowo na nim odpoczywa. Dodajcie do tego duże zakresy regulacji, a okażę się, że wydanie sporej sumy na wygodny fotel gamingowy było najlepszym, w co zainwestowaliście kompletując swoje stanowisko do grania.

Warto zwrócić uwagę na fotele DXRacer oraz Quersus.

Słuchawki dla gracza

Z jednej strony służą do odsłuchu tego, co dzieje się w grze, z drugiej do komunikacji ze znajomymi. Dlatego też dużą popularnością cieszą się headsety łączące te dwie funkcje. Tu oczywiście rozbieżność cen jest ogromna, ale poza oryginalnym designem czy podświetleniem, wraz z wyższą ceną idzie lepsza jakość słyszanego dźwięku jak i lepszy mikrofon, który na pewno docenią koledzy i koleżanki z głosowego czatu. Dodatkowo wiele dostępnych na rynku modeli obsługuje technologię dźwięku przestrzennego, co potrafi całkowicie zmienić doznania płynące z gry. A jeśli nauczycie się wykorzystywać ten aspekt oprawy, jest więcej niż pewne, że będziecie sobie lepiej radzić, szczególnie w sieciowych starciach.

HyperX, Corsair, SteelSeries, seria Strix od Asusa czy oferta firmy Razer - na te produkty zwróciłbym szczególną uwagę. W przypadku konsol jest trochę gorzej, choć rozsądnym zakupem będą na przykład dedykowane słuchawki bezprzewodowe dla PlayStation 4.

Gogle wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość wciąż nie stała się codziennością świata gier i choć trafiła zarówno na PC jak i konsole, to pozostaje ciekawostką. Są to jednak na tyle interesujące akcesoria, że warto przynajmniej spróbować - by sprawdzić, czy VR jest dla Was. Na rynku jest przynajmniej kilka świetnych gier, które doskonale pokazują, że wirtualna rzeczywistość to przyszłość elektronicznej rozrywki - o ile producenci sprzętu poradzą sobie z kilkoma minusami tego sposobu konsumpcji treści. Chodzi przede wszystkim o rozdzielczość i szczegółowość wirtualnych światów, którym jest póki co nie tylko daleko do realiów, ale również oprawy graficznej klasycznych gier. Jeśli macie PlayStation 4 -  jedynym wyborem będzie PlayStation VR. Przy PC Oculus Rift lub HTV Vive, niestety zarówno posiadacze Nintendo Switch, jak i Xbox One muszą się obejść smakiem.

grafika: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu