Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Aplikacje webowe

Snapdrop - Klon Airdrop z macOS i iPhone, działający na Windowsie, Chrome OS i Androidzie

GU
Grzegorz Ułan
11

Aidrop to funkcja na macOS i iOS, która robi różnicę jeśli chodzi o ekosystem Apple. Ostanio trafiłem jednak na serwis i aplikacje Snapdrop, dzięki której z podobnego zastosowania możemy skorzystać na Windowsie, Chrome OS czy Androidzie.

Użytkownicy Windowsa czy Androida muszą się w tym zakresie wspierać rozwiązaniami typu Telefon na Windows, AirDroid czy Pushbullet. Narzędzia te jednak wymagają instalacji i konfiguracji dodatkowej aplikacji. Nie skorzystamy z nich więc jeśli chcemy szybko wysłać coś w jednej sieci znajomemu lub gdy oprócz macOS czy iPhone korzystamy też z Androida czy z komputera z Windowsem lub Chrome OS na pokładzie.

Rozwiązaniem będzie tu serwis Snapdrop, dzięki któremu możemy przesyłać pliki czy tekst wiadomości pomiędzy dowolnymi urządzeniami, podłączonymi do jednej sieci. Zrzuty ekranów do dzisiejszych tekstów na Antyweb przesyłałem sobie z Windowsa i z Androida na Macbooka oraz w drugą stronę. Sprawdziłem też na Chreomebooku - działa to bez zarzutu.

Możemy przesłać kilka plików na raz, jednak każdy z nich musimy zapisywać z osobna na dysku komputera, na którym je odbieramy. Z kolei przesłany tekst wiadomości możemy skopiować do schowka i wkleić na przykład w nowo otwartym dokumencie. W ten sposób możemy też przesłać adres strony i otworzyć ją na urządzeniu docelowym.

Jak z bezpieczeństwem tego rozwiązania? To narzędzie z otwartymi źródłami, możecie się z nim zapoznać na GitHub. Do przesyłania danych używany jest tu WebRTC, pliki są szyfrowane podczas przesyłania, a po drodze nie znajdziemy żadnej bazy danych, gdzie te dane mogłyby zostać zapisane. Serwer obsługujący to narzędzie służy tylko do inicjacji połączenia P2P pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w jednej sieci.

Z narzędzia możemy skorzystać w przeglądarce zbudowanej na bazie Chromium, dzięki temu bez problemu zapiszemy stronę jako aplikację PWA na desktopie lub smartfonie. Dodatkowo na Androidzie możemy zainstalować dedykowaną aplikację Snapdrop.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: