Fotografia

Adobe zaprezentował nową funkcję Photoshopa, która ułatwi życie fotografom

Jan Rybczyński
Adobe zaprezentował nową funkcję Photoshopa, która ułatwi życie fotografom
14

Już za 5 dni, 18 czerwca, podczas konferencji Adobe przedstawi nowości, które trafią do rożnych aplikacji z pakietu Creative Cloud. Ponieważ Adobe przeszedł na model subskrypcji, nowe funkcje nie będą debiutować w nowych wersjach programów. Po prostu każdy, kto ma aktywną subskrypcję dostanie aktual...

Już za 5 dni, 18 czerwca, podczas konferencji Adobe przedstawi nowości, które trafią do rożnych aplikacji z pakietu Creative Cloud. Ponieważ Adobe przeszedł na model subskrypcji, nowe funkcje nie będą debiutować w nowych wersjach programów. Po prostu każdy, kto ma aktywną subskrypcję dostanie aktualizacje, która doda nowe możliwości. Aby przyciągnąć uwagę do swojej prezentacji Adobe pokazał jak działa jedna z nowych funkcji Photoshopa, dedykowana przede wszystkim fotografom. Chodzi o nowy, szybki sposób zaznaczenia.

Narzędzia do zaznaczania są niezwykle istotne, leżą bowiem u podstaw całej edycji selektywnej, w przeciwieństwie do globalnej, a właśnie selektywna edycja detali to mocna strona Photoshopa, czego wciąż nie potrafią inne aplikacje, a przynajmniej nie na takim poziomie.

Nowe narzędzie służy do automatycznego zaznaczania tych elementów obrazu, które są ostre, pomijając te, które są rozmyte. W fotografii to bardzo częsta sytuacja - obiekt fotografowany jest ostry, podczas gdy jego tło jest rozmyte. Dzięki nowemu sposobowi zaznaczania będzie można bardzo łatwo dokonać korekty, osobno na fotografowanym obiekcie i osobno na tle. Wystarczy kilka kliknięć. Jak każde narzędzie Photoshopa, tak i to ma szereg dodatkowych ustawień, które pozwolą osiągnąć optymalny efekt. Można określić jak bardzo ostry lub nieostry ma być zaznaczony obszar, jest też narzędzie do korekcji niejednorodnych krawędzi, takich jak włosy. Działanie narzędzia w praktyce można obejrzeć na poniższym filmie:

Ponieważ to przedpremierowy pokaz jedynie na zachętę, niewątpliwie 18 czerwca możemy spodziewać się znacznie więcej nowości, zarówno dotyczących samego Photoshopa, jak i wszystkich innych aplikacji Creative Cloud.

Na film trafiłem w serwisie PetaPixel.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

photoshopfotografiaadobe