Gry

Activision Blizzard pozwane za fatalne traktowanie kobiet. Wśród oskarżeń: molestowanie i nękanie

Kamil Świtalski
Activision Blizzard pozwane za fatalne traktowanie kobiet. Wśród oskarżeń: molestowanie i nękanie
5

Od wielu lat panuje przekonanie, że gamedev niekoniecznie jest środowiskiem pracy przyjaznym kobietom. Dzisiejszy pozew Activision Blizzard pokazuje, że najwyraźniej niewiele się w temacie zmienia.

Activision Blizzard niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych twórców gier na świecie. To jedni z niewielu twórców którzy zawsze mogą grać według własnych reguł. I choć firma na przestrzeni lat wielokrotnie była pod ostrzałem mediów (pamiętacie jeszcze sytuację sprzed dwóch lat z Hong-Kongiem?), tym razem wkraczamy na zupełnie nowy poziom. Teraz firma została pozwana przez stan Kalifornia (dokładniej przez California Department of Fair Employment and Housing) - wśród zarzutów znajdują się m.in. molestowanie, dyskryminacja i nękanie kobiet tam pracujących.

W pozwie Activision Blizzard oskarżane jest o nękanie, nierówne traktowanie, utrudniane awansy, molestowanie — a im dalej w las, tym oskarżenia robią się jeszcze poważniejsze. W pozwie poruszono także temat jednej z pracownic, która odebrała sobie życie. Przed jej śmiercią pracownicy firmy mieli pokazywać jej nagie fotografie podczas świątecznego przyjęcia. W Activision Blizzard ma panować kultura, niczym w uniwersyteckich bractwach (ang. frat boy culture). Na porządku dziennym miało być spożywanie alkoholu w przesadzonych ilościach, molestowanie współpracownic, a także niewybredne żarty na tematy takie jak gwałt.

Jakie są oczekiwania przedstawione w pozwie? Przede wszystkim: zapewnienie przez korporację odpowiednich mechanizmów ochronnych, które sprawią że więcej podobne sytuacje się nie powtórzą. Ponadto walczą także o podwyżki by zrównać płace z kolegami — a także wyrównanie wsteczne.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja w gamedevie — i najwyraźniej niewiele się w tym temacie zmienia. I jeżeli myślicie, że chodzi wyłącznie o dalekie firmy, to nic z tych rzeczy. Na Twitterze dziś trafiłem na co najmniej kilka dyskusji, w których także Polki narzekały na złe traktowanie w tej branży - przez co zdecydowały się z niej zrezygnować.

...za kilka tygodni premiera Diablo II Resurrected - czy do tego czasu ktoś jeszcze będzie o tym pamiętał?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu