Tablety

Pierwszy tablet z Chrome OS - Acer pokazuje przyszłość?

Albert Lewandowski
Pierwszy tablet z Chrome OS - Acer pokazuje przyszłość?
12

Chrome OS początkowo był przeznaczony do netbooków. Lekkie, mobilne, długo działające na baterii laptopy w połączeniu z ograniczonym, jednak mało zasobożernym systemem idealnie nadawały się do pracy biurowej oraz edukacji. Wraz z rozwojem, system zyskiwał nowe funkcje. Teraz jednak wkracza do zupełnie nowego segmentu - Acer zaprezentował tablet z nim na pokładzie.

Wreszcie oficjalnie

Już od kilku miesięcy pojawiały się informacje na temat tabletu z Chrome OS. Teraz jednak poznaliśmy go oficjalnie – Acer Chromebook Tab 10 trafi do sprzedaży już w kwietniu. Warto wspomnieć na wstępie, że stworzono go pod kątem nie tylko odbiorców indywidualnych, ale również sektora edukacyjnego, który wydaje się być silnym bastionem tej platformy.

Sama nazwa jest prosta i klarownie przedstawia sprzęt, z którym mamy do czynienia. Jeżeli chodzi o specyfikację, to obcujemy tu z typowym przedstawicielem średniej półki. Zastosowane podzespoły wydają się idealnie nadawać do codziennych zadań. We wnętrzu Acer Chromebook Tab 10 znajdziemy sześciordzeniowy procesor (2 x ARM Cortex A72 i 4 x ARM Cortex A53), 4 GB LPDDR3 RAM, 32 GB pamięci wbudowanej eMMC z możliwością rozbudowy za pomocą kart microSD, kamerkę przednią 2 Mpix, aparat główny 5 Mpix, złącze USB 3.1 typu C oraz baterię 34 Wh. Podobno na jednym ładowani wytrzyma do dziewięciu godzin.

Chrome OS wyróżni

Co więcej, ten tablet oferuje głośniki stereo oraz ma wbudowany rysik Wacom. Zważywszy na to, że ma być wykorzystywany w edukacji, to znakomita wiadomość i zdecydowanie zwiększy jego użyteczność, choć ten dodatek docenią również przeciętni użytkownicy. Przeglądanie stron internetowych nawet bez wersji mobilnej stanie się o wiele łatwiejsze.

Nowość Acera dysponuje także 9,7-calowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Muszę przyznać, że całość prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, a do tego bez większych kłopotów będzie się dało podłączyć do niego bezprzewodowo akcesoria peryferyjne, takie jak klawiatura czy myszka. Owszem, brakuje dedykowanych mu dodatków, jednak nie są one obligatoryjne.

Do Europy sprzęt trafi w maju i kosztować 329 euro (ok. 1390 złotych). Jestem ciekaw, jak Chrome OS sprawdzi się w tablecie – być może okaże się być dojrzalszym rozwiązaniem niż Android przeniesiony prosto ze smartfonów.

Czy zainteresowało Was nowy Acer Chromebook Tab 10?

źródło: Chrome Unboxed

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu