Tablety

Sony chce konkurować z Apple, Samsungiem i Huawei, ale nie smartfonami

Albert Lewandowski
13

Sony udało się zrestrukturyzować swój dział mobilny. Dzięki poczynionym zmianom w załodze oraz ofercie, firma wreszcie zdołała zarobić na całym przedsięwzięciu, a jednocześnie znowu tworzy atrakcyjne urządzenia i porzuciła już strategię ciągle takich samych modeli. W tym roku w dodatku wrócą do jednego segmentu. Przygotujcie się na nowe tablety prosto z Japonii, Sony Xperia XZ2 Compact.

Tabletowa odsiecz

Segment tabletów maleje. O ile do niedawna pozostawał w stagnacji, o tyle ostatnie miesiące dobitnie pokazują, że ta kategoria nie ma już najmniejszych szans na wzrosty i jedynie Apple zdaje się dysponować odpowiednim potencjałem, aby wciąż na nich świetnie zarabiać. Taka sytuacja wymusiła na kilku firmach wycofanie się. Obecnie na dobrą sprawę pozostali nieliczni producenci z obozu Androida, a najważniejszymi pozostaje następująca trójka: Samsung, Huawei oraz Lenovo.

Niespodziewanie ostatnio pojawiły się wiadomości na temat powrotu Sony. Ich ostatni tablet został zaprezentowany w 2015 roku, zatem minęło sporo czasu od kiedy Japończycy byli aktywni i wydaje się to być lekkim zaskoczeniem, że teraz zamierzają przerwać swoje milczenie. Fragmenty kodu z oprogramowania aparatu wskazują na przygotowywanie dwóch modeli: Sony Xperia XZ2 Tablet w wersji z ekranem o przekątnej 8 oraz 10 cali.

Ciągle w stawce

Z pewnością będą to urządzenia flagowe. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie nawet, aby nagle producent zdecydował się na pokazanie niżej pozycjonowanych tabletów, ponieważ to właśnie high-endy dają największe szanse na zysk. W dodatku ostatnie generacje Xperia Tablet były skierowane na najwyższą półkę.

Niestety, aktualnie nie mamy jakichkolwiek dokładnych danych technicznych. Myślę jednak, że firma zdecyduje się tu na zapożyczenie części podzespołów ze swoich smartfonów i w taki sposób powinien w nich pojawić się najszybszy procesor Qualcomma, Snapdragon 845 z Adreno 630, oraz 4 GB RAM. Ekrany natomiast będą oferować rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli.

Co więcej, Sony Xperia XZ2 Tablet będzie dostępna w wersji LTE ze slotem na jedną kartę SIM. Zastanawiam się jednak, czym producent wyróżni swoje produkty, ponieważ konkurencja oferuje naprawdę dobre tablety. Apple ma markę oraz serię Pro ze znakomitymi rysikami Apple Pencil oraz doczepianą klawiaturą, Samsung – ekranami Super AMOLED oraz bogatą ofertą akcesoriów, natomiast Huawei przekonuje najrozsądniejszym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości.

Sony Xperia XZ2 Tablet bez sensu?

Myślę, że tu firma podąży śladem konkurencji i stworzy specjalnie pod kątem nadchodzących nowości klawiatury oraz stylus, choć obawiam się, jakiej będą jakości. W końcu Sony nie ma tu zbytniego doświadczenia. W dodatku nadal nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego firma chce wracać do segmentu, w którym już wcześniej nie zyskała zbyt wiele, a teraz sam rynek maleje.

Na pewno słowa uznania należą im się za wyjście z problemów ze smartfonami. W sumie LG czy HTC mogłyby się na wzorować na tym producencie, ponieważ znalazła skuteczną receptę na naprawę finansów. Moim zdaniem jednak inwestowanie w tablety mija się już z celem. Rozumiem, gdyby Sony Xperia XZ2 Tablet został wyposażony w świetne peryferia, a do tego zarządzał nim nie Android, a Chrome OS, lepiej wykorzystujący dużą powierzchnię. W innym przypadku dostaniemy coś powtarzalnego, a to klientom już nie wystarczy.

źródło: Tutto Android

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu