Chromebook

Mój następny Chromebook - Acer R13

Konrad Kozłowski
Mój następny Chromebook - Acer R13
66

Choć Chromebooki nie były najjaśniejszymi punktami konferencji Acera, to jednak Tajwańczycy nie zamierzają odpuścić pozycji lidera w tym segmencie urządzeń. Ma w tym pomóc nowy, trzynastocalowy model, który momentalnie mnie do siebie przekonał. R13 posiada kilka wyjątkowych cech i doskonale wpisuje się w nadchodzącą wielkimi krokami nową erę Chromebooków.

Trochę Chromebook, trochę tablet...

A jest nią oczywiście Sklep Google Play, który trafił już na pierwsze modele komputerów i wkrótce ma zagościć na kolejnych. Oczywistą oczywistością jest fakt, że obsługa aplikacji na Androida będzie najwygodniejsza za pomocą ekranu dotykowego, który to w Chromebooku R 13 od Acera jest naturalnie obecny. Co istotniejsze, urządzenie to należy do rodziny sprzętów konwertowalnych, a jego ekran można obrócić o 360 stopni i zamienić w tablet. Nie każdemu odpowiada znajdująca się w miejscu uchwytu klawiatura, ale mnie nie przeszkadza takie rozwiązanie.

Specyfikacja, obudowa

Zanurzając się w szczegóły specyfikacji warto nadmienić, że obecny w Chromebooku ekran IPS posiada rozdzielczość 1080p przy przekątnej 13,3 cala. Wewnątrz znajduje się czterordzeniowy procesor MediaTek MT8173C Core Pilot oraz 4 GB pamięci RAM. Klienci będą mogli wybierać pomiędzy 16, 32 i 64 GB wbudowanej pamięci. Do dyspozycji mamy: port USB typu C, standardowe złącze USB 3.0, HDMI oraz czytnik kart microSD i słuchawkowy 3,5mm jack - czyli wszystko, co potrzebne. Według zapowiedzi bateria ma pozwolić na ciągłą pracę komputera przez 12, dlatego z chęcią przekonałbym się czy tak w rzeczywistości będzie.

Urządzenie wydaje się dość masywne, a wszystko za sprawą kanciastej obudowy i dość masywnej konstrukcji z aluminium. Obudowa pozostaje zawsze chłodna, nie natknąłem się na choćby jeden nagrzany element, choć warto wziąć poprawkę na fakt, że komputer przez większość czasu stał na stoisku nieużywany. Gdy jednak rozpoczniemy na nim wykonanie jakichkolwiek czynności, to będziemy pod wrażeniem responsywności całego systemu i stron internetowych - trudno uwierzyć, że wewnątrz nie znalazł się układ Intela, bo to sugerowałaby nienaganna wydajność komputera.

Acer uwielbia 2 w 1

Takie pierwsze wrażenie to świetny prognostyk na jesień, gdy Acer Chromebook R13 ma trafić do sprzedaży. Podstawowy (wyposażony w 16 GB pamięci) model ma kosztować 399 dolarów, co oznacza, że w przypadku polskiej premiery możemy spodziewać się ceny nawet w okolicach 2 tysięcy złotych. Kwota wydaje się bardzo duża, lecz należy wziąć poprawkę na fakt wsparcia dla sklepu Google Play - przecież Chromebook będzie pełnił też niejako rolę tabletu z aplikacjami na Androida.

Wygląda na to, że Acer planuje odłożyć premierę sklepową urządzenia do chwili, gdy Google oficjalnie udostępni stabilną wersję Chrome OS natywnie wspierającą aplikacje na Androida, dlatego w kontekście debiutu mówi się o październiku. To żadna niespodzianka, bo właśnie wtedy Chromebook będzie miał szansę w pełni się wykazać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu