Od samego początku chciałem przetestować na iPadzie nowy sposób na "konsumpcje" mediów i tradycyjnej prasy. Oczywiście iPad miał też być świetnym narz...
Oczywiście można sobie z tym poradzić tworząc konto w App Store (opcja bez karty kredytowej) i podając jako miejsce zamieszkania US. Ma to oczywiście swoje konsekwencje ale inaczej nie można pobrać aplikacji na iPada.
Przejrzałem ofertę App Store (strasznie dużo śmieci) i przetestowałem kilka aplikacji. Poniżej zamieszczam listę tych, które moim zdaniem warto zainstalować. Niektóre pokazują możliwości iPada i moim zdaniem przyszłość prasy inne są po prostu dobrymi użytecznymi narzędziami.
Skupiłem się głównie na darmowych programach (z wyjątkiem GoodReader i Instapaper za które warto zapłacić) ponieważ te lepsze płatne aplikacje cały czas mają "zwariowane ceny", dla przykładu twórcy Things, uznali że ich program jest dziełem sztuki wartym prawie 20 dolarów.
Oto moja lista:
WSJ czyli Wall street Journal na iPada. Wygląda bardzo dobrze i tak też się go czyta. Oczywiście mowa o tych dostępnych za darmo artykułach. Dodatkowo aplikacja pozwala nam zapisać artykuły, zrobić listę obserwowanych zagadnień czy też zapisywać całe sekcje. Instapaper - program do zapisywania artykułów do przeczytania na później. Świetnie wygląda na iPadzie i nadaje temu urządzeniu sens. Czytanie w iPadzie sprawia dużą przyjemność - możemy więc w ciągu dnia zbierać co ciekawsze teksty do poczytania na później a następnie wieczorem na spokojnie uruchomić Instapaper i zabrać się do lektury.GoodReader - pewnie znana wszystkim użytkownikom iPhona aplikacja dając możliwość przeglądania różnego rodzaju dokumentów znajdujących się w różnych miejscach. Począwszy od naszego laptopa a kończąc na serwisach takich jak dropbox, box czy klasycznych FTP. Przeglądarka dokumentów radzi sobie dobrze zarówno z PDF, plikami textowymi jak również z multimediami. GoodReader umożliwia też bardzo szybkie wgranie dokumentów z komputera na ipada. Bardzo przydatny tool.
TweetDeck Bardzo stylowy i elegancki klient Twittera. Główny ekran podzielony jest na trzy części. W dwóch kolumnach znajdziemy nasz główny stream oraz listę wpisów w których ktoś o nas wspomniał. Główna cześć ekranu umieszczona na górze to podgląd wiadomości oraz mini przeglądarka www. Oczywiście aplikacja odświeża informacje w czasie rzeczywistym.
Mahjongg Artifact - zwykły Mahjongg ale zaprezentowany w takiej formie, że aż dwóch moich synów przysiadło się do mnie kiedy uruchomiłem tę grę. Graliśmy razem na zmiany, każdy po jednym ruchu. Naprawdę świetna zabawa pobudzająca spostrzegawczość, a w wydaniu na iPada dodatkowo świetnie opakowana. Jest to jedna z nielicznych gier którą zainstalowałem na razie na iPadzie.
Wordpress - świetny dodatek dla blogera. Można bardzo szybko zatwierdzić czekające na akceptacje komentarze, napisać post itp. Oczywiście w aplikacji podajemy dane do logowania do naszego bloga - robi się to tylko raz przy pierwszym uruchomieniu.
The New Yotk Times Editors Choice - wygląda tak, że aż chce się czytać. Wprawdzie nie wiele jest w tej propozycji treści multimedialnych, ale akurat w przypadku NYT nie odczuwa się ich braku. Muszę przyznać, że nawet reklamy w tym wydaniu wyglądają bardzo dobrze.
Reuters News Pro Informacje i multimedia z największej na świecie agencji informacyjnej. Bardzo dobrze zaprezentowane dane - świetne zdjęcia oraz dostęp do danych i wykresów finansowych w jednym.
Ps. Jeśli macie własne sugestie co jeszcze warto obejrzeć na ipadzie to proszę o komentarz - zestawienie, które przygotowałem to wyniki zaledwie kilku godzin spędzonych z tym urządzeniem i z pewnością sporo rzeczy mi umknęło (a nie chcę płacić w ciemno nie wiedząc za co).
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu