Felietony

Aż 40% osób ignoruje pierwsze powiadomienie o aktualizacji. Z czego to wynika?

Jan Rybczyński
Aż 40% osób ignoruje pierwsze powiadomienie o aktualizacji. Z czego to wynika?
27

Czy zawsze aktualizujecie swoje oprogramowanie, gdy otrzymujecie powiadomienie, że nowe aktualizacje są dostępne? Ja musiałbym odpowiedzieć, że to zależy. Jeśli chodzi o aktualizacje systemu czy przeglądarki, zwykle robię to od ręki, czasami nawet przerywam coś pilnego, co akurat robię. Z drugiej st...

Czy zawsze aktualizujecie swoje oprogramowanie, gdy otrzymujecie powiadomienie, że nowe aktualizacje są dostępne? Ja musiałbym odpowiedzieć, że to zależy. Jeśli chodzi o aktualizacje systemu czy przeglądarki, zwykle robię to od ręki, czasami nawet przerywam coś pilnego, co akurat robię. Z drugiej strony, jak widzę aktualizację aplikacji na iPadzie, których za często nie używam bywa, że odkładam to na później. Problem jest na tyle istotny dla bezpieczeństwa, że Skype wraz z Symantec'iem i TomTomem postanowili przeprowadzić badanie na temat naszych nawyków dotyczących aktualizacji.

Okazuje się, że około 40% z nas ignoruje pierwsze powiadomienie dotyczące aktualizacji całkowicie i dopiero za którymś kolejnym przypomnieniem decyduje się na uaktualnienie. Co szczególnie ciekawe, najpopularniejszy powód w jednej grupie zachęcający do aktualizowania i jednocześnie zniechęcający do aktualizowania w drugiej jest ten sam: 76% aktualizuje aby poprawić bezpieczeństwo swojego komputera i 45% nie aktualizuje, bo martwi się o bezpieczeństwo swojego komputera. W tej kwestii jest coś niewątpliwe na rzeczy. Z jednej strony, wydawcy oprogramowania muszą poprawić jakość aktualizacji, tak aby nie wprowadzały one nowych problemów, z drugiej, z pewnością potrzebna jest jakaś edukacja w tym zakresie, skierowana do użytkowników wszelkiej elektroniki.

Trzy kolejne powody, dla których nie przepadamy za aktualizacjami to: zajmują za dużo czasu (to prawda i bywa irytujące, ostatnia aktualizacja systemu Windows 7 nowego netbooka zajęła mi kilka bitych godzin), nie dają wyraźnych korzyści oraz jedna czwarta z nas nie rozumie co aktualizacje tak naprawdę dają. Również jedna czwarta nie wie jak sprawdzić, czy zainstalowane oprogramowanie jest aktualne. Jest jeszcze jedna ciekawostka, mężczyźni chętniej aktualizują oprogramowanie, niż kobiety ;)

A co wy o tym myślicie? Aktualizujecie często, czy sporadycznie? Zawsze o tym pamiętacie, czy reagujecie dopiero za którymś przypomnieniem?

Grafika, przygotowana przez Skype, pochodzi z serwisu Mashable.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Skypeinfografikaaktualizacje