Telekomy

35 mln zł kary dla Cyfrowego Polsatu za utrudnianie oglądania za darmo meczów na Euro 2016

GU
Grzegorz Ułan
17

To już dziś druga wiadomość ze stajni Grupy Polsat, pierwsza o uruchomieniu budowy sieci 5G w Polsce przez Plusa, druga nieco gorsza, przynajmniej dla Cyfrowego Polsatu, na którego UOKiK nałożył właśnie 35 mln kary.

Sprawa dotyczy jeszcze 2016 roku, kiedy to rozgrywane były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Transmisje meczów Polaków czy niektóre w dalszej fazie turnieju transmitowane były w otwartych kanałach TVP 1 i Polsatu za darmo, ale już wszystkie mecze można było śledzić jedynie na nowych kanałach Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 dostępnych już odpłatnie.

Dodatkowo, jeśli ktoś korzystał z satelitarnej oferty Cyfrowego Polsatu mógł na kanałach 470 i 471, gdzie odbierane były niemieckie kanały ZDF i Das Erste, również oglądać wszystkie mecze euro 2016, ale bezpłatnie.

Kanały te jednak zniknęły a automatycznej listy po tygodniu od rozpoczęcia mistrzostw, UOKiK uznał więc, że Cyfrowy Polsat tym ruchem chciał utrudnić bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016.

Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji.

Wprawdzie odbiór niemieckich kanałów nadal można było aktywować, ale wymagało to ręcznego wprowadzania parametrów, o czym informowaliśmy Was w osobnym wpisie - Cyfrowy Polsat blokuje niemieckie kanały z meczami EURO 2016. Pokazujemy jak to ominąć. Jednak Cyfrowy Polsat nie poinformował o tym swoich klientów.

Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne.

UOKiK uznał te wszystkie działania jako naruszające zbiorowe interesy konsumentów i nałożył karę w wysokości 34 918 515 zł. Cyfrowy Polsat może jeszcze odwołać się od niej do sądu.

Źródło: UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu