Off topic

30 lat z Apple

Paweł Grzegorz Iwaniuk
30 lat z Apple
13

Decyzja Steva Jobsa o rezygnacji z tradycyjnego wystąpienia na Macworld Expo odbiła się w sieci szerokim echem. Jedni nie szczędzą złośliwych komentarzy szefowi Apple, twierdząc że prawdopodobnie nie jest on w stanie zdecydować się co ma w tym roku na siebie założyć. Jobs ustąpi w tym razem miejsca...

Decyzja Steva Jobsa o rezygnacji z tradycyjnego wystąpienia na Macworld Expo odbiła się w sieci szerokim echem. Jedni nie szczędzą złośliwych komentarzy szefowi Apple, twierdząc że prawdopodobnie nie jest on w stanie zdecydować się co ma w tym roku na siebie założyć. Jobs ustąpi w tym razem miejsca wicedyrektorowi ds. marketingu - Philip Schiller. Jak na razie, nieznane są motywy takiej decyzji. Rodzą się podejrzenia o sprawy takie jak stan zdrowia Steva czy też sytuację koncernu. Czyżby to zwiastun końca pewnej epoki w Apple?

IDG zamieścił dzisiaj w jednym ze swoich newsów teledysk opowiadający o 30 latach firmy Apple Inc. na rynku. Polecam Wam go obejrzeć, bo w pewnym stopniu pokazuje on jak świat się zmienił dzięki temu koncernowi.

Ktoś może napisać, że to wszystko stało się nie dla idei lecz dla pieniędzy. Czy zarabianie jest grzechem? Moim przekonaniu nie. Uważam, że umiejętność trafienia do klienta jest najwyższej klasy sztuką. Steve umie to robić. Potrafi porywać ludzi, przemawiać do nich tak żeby słuchali. To bynajmniej nie jest wyuczony chwyt marketingowy lecz dar i talent.

Zobaczcie jak wyglądała prezentacja pierwszego Macintosha w 1984:

Jobs jednak zmienił się trochę w trakcie swojego "wygnania" z Apple i po powrocie w 1997 roku rozpoczął ratowanie swojej macierzystej firmy. Apple to jednak nie tylko Steve Jobs. Apple to produkty. Zastanówmy się jaki z nich miał największy wpływ na przemysł komputerowy? Nie patrzmy jednak od razu w stronę iPhone. 30 lat tej firmy pełne jest różnych produktów. W mojej prywatnej pierwszej piątce znajdują się:

1. Mac OS/OS X (czy Windows powstałby bez niego?)
2. Apple II (pierwszy komputer domowy bez którego musielibyśmy poczekać trochę na IBM PC)
3. iPod+iTunes (odtwarzacz i usługa)
4. iMac (komputer który zerwał z tradycją szarego, brzydkiego kloca)
5. iPhone (spadkobierca Apple Newton oraz moda w czystej postaci)

Co teraz? Jaka będzie przyszłość tej firmy i całej branży? Jedno jest pewne. Nadchodzi zmierzch bogów IT. Gates odszedł, Jobs pewnie się już pakuje. Apple bez Steva? Czy to będzie ta sama firma? Wszystko prawdopodobnie wyjaśni się na najbliższym Macworld Expo. Tym czasem, w oczekiwaniu na informacje zobaczcie jeszcze to:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu