4

Miliard dolarów – tyle Alphabet zamierza zainwestować w rywala Ubera

lyft logo
Ostatnie miesiące pokazały, że rynek przewozu osób będzie się dynamicznie rozwijał. Szczególnie firmy takie jak Uber czy Lyft przeżywają prawdziwy rozkwit. Według informacji uzyskanych przez Bloomberg wkrótce druga z wymienionych może zostać wsparta finansowa przez Alphabet, firmę-matkę Google, kwotą aż 1 miliarda dolarów.

Wzrost kosztem Ubera

Lyft to bezpośredni rywal Ubera, działający aktualnie jedynie w USA. Liczba jego aktywnych użytkowników ciągle rośnie. W lutym 2017 roku wynosiła ona aż 5 milionów, co stanowi wzrost o 125% w porównaniu do okresu sprzed roku. Bloomberg informuje, że firmie udało się osiągnąć z nawiązką swoje cele finansowe na ostatnie miesiące.

alfabet klocki

Co więcej, dużo korzyści Lyftowi przyniosła akcja #DeleteUber. Dzięki z niej z usług rywala Ubera zaczęło korzystać więcej osób, zresztą ostatnio Uber zdecydowanie nie przeżywa najlepszego okresu i po zmianie CEO nie wydaje się być najbardziej atrakcyjnym materiałem do inwestycji.

Wielkie plany Lyft

W przeszłości Google wsparł swoimi funduszami Ubera, kiedy ten jeszcze dopiero startował. Z biegiem czasu jednak firmom stało się nie po drodze i gigant z Mountain View postanowił wesprzeć jego głównego konkurenta. Inwestycja rzędu miliarda dolarów pomogłaby Lyftowi w ekspansji na inne rynki.

uber boat uber x aplikacja

W taki sposób firma mogłaby skutecznie konkurować z Uberem, oferować klientom atrakcyjne zniżki, a kierowcom wyższe stawki. Warto w tym miejscu wspomnieć o rozwijaniu przez nich własnego pojazdu autonomicznego. Prace nad nim trwają od lipca tego roku, być może fundusze od Alphabet byłyby przeznaczone właśnie na ten projekt. Z pewnością inwestycja w autonomiczne taksówki to rozsądny i przyszłościowy krok.

Oczywiście doniesień tych nie skomentowali przedstawiciele obu firm. Jestem ciekaw, czy Lyft rzeczywiście zostanie wsparty tak dużymi środkami finansowymi i jak sobie poradzi w starciu z Uberem. Może wkrótce ten segment rynku doczeka się nowego lidera?

Źródło: Bloomberg