Komputery i laptopy

2020 był dobrym rokiem dla sprzedaży komputerów i akcesoriów. Odnotowano wzrost 62%

Kamil Świtalski
2020 był dobrym rokiem dla sprzedaży komputerów i akcesoriów. Odnotowano wzrost 62%
1

2020 przyniósł zaskakująco dobre wyniki finansowe rynku komputerów, akcesoriów i cyfrowego oprogramowania.

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami. Zmusił wielu do zmiany stylu życia, podejścia do pewnych spraw, a także urządzeń z których korzystają. Sam wspomniałem o tym, że wybór komputera jeszcze nigdy nie był dla mnie taki trudny — bo tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa obecna sytuacja. A skoro z komputera korzystam wyłącznie przy biurku, to po co wydawać znacznie więcej pieniędzy na laptop? No ale właśnie — przez lata mówiło się, że rynek PC umiera. Liczą się tylko smartfony i sprzęt przenośny. Niespodzianka, według najnowszego raportu grupy NPD, 2020 rok pod względem sprzedaży komputerów i akcesoriów (słuchawek, monitorów, klawiatur) był niesamowity. Mowa tu o wzroście rzędu 62% w porównaniu do roku poprzedzającego.

2020 był fantastycznym rokiem pod kątem sprzedaży komputerów i akcesoriów

Czynników takiej sytuacji było wiele. Od początku pierwszego lockdownu mówiło się o problemach z dostępnością akcesoriów i dodatków. Praca i nauka zdalna wymusiły na wielu zakup nowych urządzeń, które pozwolą im łatwiej/wygodniej komunikować się z domu. Według raportu NPD Group użytkownicy w 2020 roku wydali ponad 4,5 miliarda dolarów na te urządzenia i dodatki, co jest sumą dwukrotnie wyższą niż wyniki z 2017 roku. Ale, co ciekawe, te wzrosty to jeszcze nie koniec, bowiem ogromne plusy odnotowały także cyfrowe usługi — tam wzrost nie był aż tak spektakularny, bo "tylko o 19% — ale wciąż mowa tutaj o sumach rzędu 7,5 miliarda dolarów.

Powodów tych zmian jest prawdopodobnie wiele, ale wspólnym mianownikiem pozostaje COVID-19. Praca i nauka zdalna, poszukiwanie nowych hobby, dla niektórych więcej gotówki (bo nie mogli wydawać na podróże, wyjścia do restauracji itd.) — i są efekty. Jestem bardzo ciekawy jak analogiczne zestawienie wypadnie za rok, bo choć sytuacja za oknem nie bardzo się zmienia, to... raczej niewielu po kilku miesiącach będzie kupowało nowe akcesoria.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu