Mobile

Zopo ZP998, czyli moc i spore rozmiary w niskiej cenie

MS
Maciej Sikorski
13

Branżowe media już od pewnego czasu donoszą o pierwszym „prawdziwym” ośmiordzeniowym procesorze, stworzonym przez inżynierów MediaTek. Produkt MT6592 zdążył już wywołać emocje w sektorze mobilnym i doczekać się np. kpin ze strony firmy Qualcomm, ale na dobrą sprawę jego "życie" zaczyna się dopiero t...

Branżowe media już od pewnego czasu donoszą o pierwszym „prawdziwym” ośmiordzeniowym procesorze, stworzonym przez inżynierów MediaTek. Produkt MT6592 zdążył już wywołać emocje w sektorze mobilnym i doczekać się np. kpin ze strony firmy Qualcomm, ale na dobrą sprawę jego "życie" zaczyna się dopiero teraz. Firma oficjalnie zaprezentowała swój produkt, a na rynek trafia pierwszy smartfon z tą konstrukcją. Cena urządzenia? Około 1000 złotych.

Dlaczego procesor określany jest (przez samego producenta) jako „prawdziwie ośmiordzeniowy”? MediaTek nawiązuje tu do układu stworzonego przez Samsunga (Exynos 5 Octa), który również ma osiem rdzeni, ale nie są one wykorzystywane jednocześnie. MediaTek poszedł zatem krok dalej, a przynajmniej chce wszystkich przekonać, że tak się stało. Ich nowy procesor pojawi się na rynku w dwóch wersjach - w przypadku pierwszej taktowanie wyniesie 1,7 GHz, a dla drugiej będzie to 2 GHz. Z tych liczb oczywiście niewiele wynika na papierze – praktyka pokaże, jak MediaTek poradził sobie z wyzwaniem. Skoro już o praktyce mowa.

Producent procesora nie może narzekać na brak zainteresowania jego nową konstrukcją – sprzęt z tym procesorem zamierzają wypuścić firmy Sony, Lenovo, Xiaomi, Huawei, ZTE, Zopo. Oprócz japońskiego giganta, wszystkie są chińskimi graczami. Przyznam się od razu, że na temat ostatniego producenta z tej listy wiem niewiele, ale niedługo może się to zmienić, ponieważ to właśnie Zopo wprowadza na rynek pierwszy smartfon, a ściślej pisząc tabfon, z procesorem MT6592 na pokładzie. Co posiada model Zopo ZP998 oprócz wspomnianego układu o taktowaniu 1,7 GHz?

Przede wszystkim 5,5-calowy wyświetlacz w rozdzielczości Full HD (401 ppi), dwa aparaty (główny 14 Mpix oraz przedni 5 Mpix) oraz slot na dwie karty SIM. Urządzenie wyposażono także w 2 GB pamięci operacyjnej, 32 GB pamięci wbudowanej (możliwość rozszerzenia za pomocą gniazda na karty microSD) i akumulator o pojemności 2400 mAh. Ciekawe, jak poradzi on sobie z ośmiordzeniowym procesorem i sporym ekranem? Pytanie o energochłonność nowej konstrukcji pojawia się dość często i kwestia ta może mieć spory wpływ na ewentualny sukces produktu. Ostatecznie jednak najważniejszą rolę odegra zapewne cena – konkurencyjna w stosunku do propozycji innych graczy z tego rynku.

Smartfon będzie kosztował na chińskim rynku około 300 dolarów, w przeliczeniu na polską walutę daje to mniej niż tysiąc złotych. Takie przeliczanie nie ma oczywiście większego sensu, bo smartfon kosztowałby u nas więcej. Chcę po prostu pokazać, że MediaTek ma sporą szansę odnieść sukces ze swoim produktem, gdyż producenci będą mogli wypuszczać na rynek sprzęt z jego procesorem w dość atrakcyjnych cenach, a przy tym zapewne zdecydują się na nagłośnienie faktu, iż jest to układ ośmiordzeniowy. Liczby mogą zrobić swoje, a konkurencja zdaje sobie z tego sprawę, więc będzie dyskredytowała produkt i pewnie postara się szybko zagłuszyć szum wokół tej propozycji – Qualcomm już to robi ze swoim układem Snapdragon 805, który nazywany jest najmocniejszym procesorem mobilnym...

Źródła informacji oraz grafiki : phonearena.com, Zopo, Mediatek

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileprocesorSmartfonMediaTek