Apple

Znak czasów: kultowa gra poprzedniej generacji konsol na... smartfonach i tabletach [GTAIII]

Jakub Tepper
Znak czasów: kultowa gra poprzedniej generacji konsol na... smartfonach i tabletach [GTAIII]
18

Pamiętacie Grand Theft Auto jeszcze z końca lat dziewięćdziesiątych? Mowa o dwóch częściach, które posiadały widok z lotu ptaka, a gangsterka i brutalność nie były jeszcze aż tak eksponowane. Przełom naszedł pod koniec 2001 roku na PlayStation 2, później także PC i pierwszym Xboxie. W pełni otwarty,...

Pamiętacie Grand Theft Auto jeszcze z końca lat dziewięćdziesiątych? Mowa o dwóch częściach, które posiadały widok z lotu ptaka, a gangsterka i brutalność nie były jeszcze aż tak eksponowane. Przełom naszedł pod koniec 2001 roku na PlayStation 2, później także PC i pierwszym Xboxie. W pełni otwarty, trójwymiarowy świat nie miał sobie równych. Miliony graczy wciągnęły się w wykonywanie misji w imię organizacji kryminalnych.

Później poszło z górki, Vice City, San Andreas, aż w końcu wielka IV. Nie, nie jestem specjalnym miłośnikiem tej serii (poza ścieżką dźwiękową z Vice City!), ale jej wkład w to, jak rynek elektronicznej rozrywki wygląda dziś jest niepodważalny. I już niedługo, z okazji X-lecia wydania części trzeciej zostanie ona przeniesiona na wybrane urządzenia... z iOSem i Androidem. O tempora, o mores.

To co jeszcze niedawno było wyznacznikiem jakości, także graficznej, w grach dziś będzie do odpalenia na urządzeniu służącym jednak głównie do dzwonienia.

Ale nie na każdym. Rockstar nie podoła z przeniesieniem swojej flagowej gry na każdy sprzęt z iOSem czy Androidem. Lista wygląda następująco:

  • iOS: iPad 2, iPhone 4S (i nic więcej!)
  • Android: Droid X2, HTC Evo 2, LG Optimus 2X, Motorola Atrix, Samsung Galaxy SII, Acer Iconia, Asus Eee Pad, Motorola Xoom, and Samsung Galaxy Tab 10.1.

W przypadku tego drugiego systemu nie jest jeszcze powiedziane, czy to na pewno ostateczna lista. Trochę szkoda, że starsze urządzenia z jabłkiem tego nie pociągną.

Tak czy owak - czasy przyszły interesujące. GTAIII na telefonach? Nieprawdopodobne. Zobaczmy, jak to się zaczęło:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidiOSrockstar