Bezpieczeństwo w sieci

Zastrzeganie skradzionych dokumentów równie ważne, co zastrzeganie kart płatniczych

Grzegorz Ułan
Zastrzeganie skradzionych dokumentów równie ważne, co zastrzeganie kart płatniczych
10

Tego ostatniego nie trzeba nikomu przypominać - straciłeś kartę płatniczą? Dzwonisz od razu do banku i zastrzegasz. To wie każdy, bo łatwo sobie wyobrazić potencjalne straty finansowe bez tego. W przypadku utraty dokumentów nie zawsze jednak to robimy, ewentualnie odkładamy to na później.

A okazuje się, że cały czas takie dokumenty są wykorzystywane do wyłudzenia kredytów i to na bardzo dużą skalę. Sam nie miałem świadomości jakie to są kwoty i sama liczba prób. W ostatnim kwartale próbowano łącznie wyłudzić 81,8 mln zł, co złożyło się na 1,5 tys. przypadków wyłudzeń na podstawie kradzionej tożsamości.

Próby te były nieskuteczne, dzięki Systemowi Dokumenty Zastrzeżone, gdzie lądują wszystkie zgłoszenia o utracie dokumentów. W II kwartale było 35 098 takich zgłoszeń, czyli średnio dziennie tracimy 16 razy swoje dokumenty, mowa oczywiście tylko o tych zgłoszonych przypadkach.

Na stronie DokumentyZastrzezone.pl sprawdźcie listę banków, gdzie możecie zastrzec utracone dokumenty, niezależnie od tego, w którym banku macie konto lub nawet jak nie macie konta w żadnym banku. Informacja o zastrzeżeniu dokumentów w ten sposób, trafi od razu do wszystkich banków, jak i co również ważne, do wszystkich operatorów komórkowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu