Kiedyś telefony z wrażliwych danych miały w sobie co najwyżej książkę adresową i kilka SMSów. Kilka, bo więcej się nie mieściło. Dziś nowoczesne smart...
Kiedyś telefony z wrażliwych danych miały w sobie co najwyżej książkę adresową i kilka SMSów. Kilka, bo więcej się nie mieściło. Dziś nowoczesne smartfony mogą przechowywać całe dziesiątki gigabajtów informacji, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Maile, zdjęcia, filmy, dokumenty, nagrania dźwiękowe, wszystko to może sprawić nam mnóstwo kłopotów, jeśli telefon zostanie skradziony lub zgubiony, dodatkowo niektóre firmy i agencje rządowe po prostu wymagają pewnego stopnia zabezpieczenia. Teraz te wymagania może spełnić również iPhone 4 i 4S.
Firma Precise Biometrics postanowiła zadbać o bezpieczeństwo danych znajdujących się w iPhone'ach. Zaprojektowała produkt o nazwie Tactivo, który wygląda trochę jak dodatkowe, zewnętrzne baterie, które można dokupić do iPhone'a. Jest to po prostu dodatkowa obudowa składająca się z dwóch części, które zamykają w sobie cały telefon. Z przodu, poniżej przycisku home znajduje się skaner linii papilarnych, natomiast z tyłu znajdziemy miejsce na wsunięcie karty smart card. Do zabezpieczenia dostępu może służyć skaner lub karta, a w celu zwiększanie poziomu bezpieczeństwa, również wykorzystanie skanera, karty i pinu jednocześnie.
Nie musimy wyjmować naszego telefonu z Tactivo w celu ładowania czy synchronizacji danych z komputerem. Na dole obudowy znajdziemy zwykłe złącze micro USB, które pozwoli nam wykonać obie czynności. Urządzenie wymaga systemu iOS w wersji 5.1 lub nowszej. Koszt Tactivo nie jest mały i wynosi 249$, ale to drobiazg w porównaniu ze szkodami jakie może przynieść ujawnienie poufnych informacji, sądzę więc, że dla tych, którzy naprawdę potrzebują takiego zabezpieczenia, koszt nie będzie żadną przeszkodą.
Co prawda iPhone sporo traci na wyglądzie po założeniu Tactivo, który wyglądem nie przystaje do designu telefonu, wręcz sprawia wrażenie wykonanego w sposób zgrubny, ale z drugiej strony w tym przypadku łatwo tę stratę nadrobić. Na pytanie: "Czemu Twój iPhone wygląda tak topornie?", odpowiemy "To ściśle tajne!" ;-)
Chociaż nie zdecydowałbym się na zakup podobnego urządzenia, nawet gdyby było dostępne do mojego modelu telefonu, po prostu nie potrzebuję aż takiego zabezpieczenia, to ilość informacji, które noszę zawsze przy sobie mnie niepokoi i zastanawiam się nad jakąś formą szyfrowania informacji na telefonie za pomocą zwykłego hasła i odpowiednika Truecrypta. A Wy stosujecie jakieś formy zabezpieczenia swojego telefonu?
O produkcie Precise Biometrics dowiedziałem się z artykułu w serwisie Engadget. Specyfikację urządzenia można znaleźć na stronie producenta.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu