Felietony

Skype na wszystkich produktach Microsoftu - również dla graczy na przyszłej konsoli Xbox?

Jan Rybczyński
Skype na wszystkich produktach Microsoftu - również dla graczy na przyszłej konsoli Xbox?
1

Wygląda na to, że możemy spodziewać się Skype na przyszłej konsoli Microsoftu. Nie chodzi jednak o możliwość prostego wykonywania wideo rozmów, ale o komunikacje głosową pomyślaną specjalnie dla graczy, w trakcie trwania gry. Skąd takie informacje? Firma z Redmond umieściła ogłoszenie o pracę na now...

Wygląda na to, że możemy spodziewać się Skype na przyszłej konsoli Microsoftu. Nie chodzi jednak o możliwość prostego wykonywania wideo rozmów, ale o komunikacje głosową pomyślaną specjalnie dla graczy, w trakcie trwania gry. Skąd takie informacje? Firma z Redmond umieściła ogłoszenie o pracę na nowe stanowisko "skupiające się na umożliwieniu niesamowitego, nowego doświadczenia w komunikacji głosowej i wideo w trakcie gry, za pomocą konsoli Xbox nowej generacji". Ciekawe, ale czy istotne dla graczy posunięcie?

Microsoft nie bez powodu zdecydował się przejąć ten popularny komunikator za nie małe pieniądze. Jak zauważa serwis The Verge, mija już pół roku od zakończenia przejęcia, pojawiła się również beta Skype na Windows Phone. Co prawda istnieją już sposoby na tego rodzaju komunikacje na konsoli, chociażby Kinect czy Live Vision, ale mimo wszystko są powody, żeby oczekiwać właśnie Skype'a.

Przede wszystkim Skype to ekosystem aplikacji na najróżniejsze urządzenia, swojego rodzaju standard komunikacji głosowej i wideo. Jest bardzo prosty w obsłudze, często posiadają go osoby korzystające z komputera od święta. Do tego od innych komunikatorów dla graczy na PC z jakimi miałem okazje się spotkać (nie licząc dość skomplikowanego Mumble) odróżnia go małe opóźnienie. Oznacza to, że inna osoba, która uczestniczy w grze multiplayer może przestrzec nas przed czymś, a my szybciej zareagujemy, bo opóźnienie w stosunku do rozgrywki będzie mniejsze niż np. w Team Speak. Poza tym Skype na konsoli jest kluczową strategią Microsoftu, aby dostarczyć wideo rozmowy do salonu, w którym niekoniecznie musie znaleźć się komputer.

Integracja Skype z nową konsolą prawdopodobnie daleko wykroczy poza osobą aplikację i komunikator stanie się częścią systemu operacyjnego Xoboxa. Nie wiadomo natomiast czy obecna generacja konsol również doczeka się podobnej aktualizacji.

Muszę przyznać, że gdy sięgam po wideo rozmowę prowadzoną z iPada z osobą na zupełnie innym sprzęcie, np. laptopie z systemem Windows, to decyduje się właśnie na Skype'a i zwykle rezultat jest w pełni zadowalający. Inne, równie elastyczne rozwiązanie na zupełnie różne platformy nie przychodzi mi do głowy. Google Hangouts mimo, że ma ogromny potencjał nadaje się lepiej raczej do innego rodzaju zastosowań, niż prosty "telefon". Integracja takich funkcji z konsolą będzie zapewne istotną wartością dodaną.

Chętnych poznać więcej szczegółów, lub ubiegających się o pracę w MS zapraszam do źródła.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftSkypexbox