Felietony

Za ile można kupić spółkę z 8.1?

Grzegorz Marczak
Za ile można kupić spółkę z 8.1?
35

Program 8.1 to już legenda, ikona przedsiębiorczości internetowej. Pominę więc już tym razem wpływ programu na rynek, na rozwój małych firm i młodych przedsiębiorców. Chciałbym natomiast pokazać ile "jest wart" spółka dofinansowana przez PARP i za ile ewentualnie można ją sprzedać, w ekstremalnych p...

Program 8.1 to już legenda, ikona przedsiębiorczości internetowej. Pominę więc już tym razem wpływ programu na rynek, na rozwój małych firm i młodych przedsiębiorców. Chciałbym natomiast pokazać ile "jest wart" spółka dofinansowana przez PARP i za ile ewentualnie można ją sprzedać, w ekstremalnych przypadkach nawet przed starem projektu. Wystarczy bowiem informacja o dofinansowaniu i potwierdzony wniosek o wypłatę zaliczki.

Z pomocą w poszukiwaniach przychodzi serwis szukam-inwestora.com w którym znajdziemy kilka ciekawych przykładów, nie tylko zresztą związanych z całkowita sprzedaż firmy ale również z poszukiwaniem inwestora na pokrycie kosztów. Przypomnę bowiem, że zaliczka to jedna ale później żeby dostać pieniądze z 8.1 trzeba pokazać dobrze rozliczone i już poniesione koszty. O tym chyba wielu "wnioskujących" zapomniało, lub też potraktowali sprawę w stylu "jakoś to będzie".

Przejdźmy więc do przykładów:

 

Spółka wystawiona na sprzedaż za 220 tysięcy złotych. Stan aktualny: podpisana umowa; zaliczka na koncie. Projekt polega na stworzeniu serwisu internetowego skierowanego do firm z sektora MŚP. Uwaga! Jeszcze lepiej brzmią cele biznesowe : zakładanym celem jest realizacja projektu, a docelowo - debiut na New Connect. 
Z kategorii "Na koncie spółki jest już zaliczka". Spółka na sprzedaż z pozyskaną dotacją na realizację e-usługi - nowoczesnej technologii wyświetlania reklam w Internecie. Stan aktualny : Projekt nie został jeszcze rozpoczęty i nie zostały poniesione wydatki na jego realizację. Cele biznesowe niestety nie zostały opisane. Wiadomo natomiast, że firma jest już teraz warta 700 tysięcy! 

Zawodowcy za 350 tysięcy złotych szukający pieniędzy na pokrycie kosztów dla 8.1. Co jest natomiast ciekawe : Spółka ma przyznaną kolejną dotację z Działania 6.1 (Paszport do eksportu) oraz inne wnioski w ocenie. Jak do tej pory 100% skuteczność w pozyskiwaniu funduszy UE. Także wiadomo, że warto inwestować!
 

Cena do negocjacji (byle sprzedać). Stan obecny : podpisana umowa dotacji 8.1 (70% dofinansowania przy projekcie 700k). Przyjęty wniosek o wypłatę zaliczki. Start projektu 1 stycznia 2012
 

I tak dalej. To tylko przykłady z jednego serwisu, a miejsc gdzie "chodzą 8.1" jest dużo więcej. Można tu wymienić chociażby Goldenline, fora na money.pl itp. Zresztą nie muszę wam tłumaczyć jak znaleźć te rodzynki :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

8.1PARP