Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
YouTube

YouTube bierze się za materiały wideo kiepskiej jakości i odświeża klasyczne teledyski

PK
Piotr Kurek
20

YouTube to ogromna skarbnica teledysków. Serwis pozwala na obejrzenie najnowszych klipów największych gwiazd, ale nie zapomina też o klasykach i nieco starszych materiałach. Te zyskują nowe życie dzięki sukcesywnemu odświeżaniu wideo i audio do wysokiej rozdzielczości.

YouTube ogłasza partnerstwo z Universal Music Group, dzięki któremu do serwisu wprowadzane są odświeżone wersje teledysków udostępnianych do tej pory w bardzo kiepskiej jakości. I choć najczęściej pochodziły one z oficjalnych kanałów artystów, czy wytwórni muzycznej, nie było możliwości obejrzenia ich w HD. Obie firmy chcą, aby biblioteka YouTube’a oferowała użytkownikom klipy wideo w 1080p z dźwiękiem stereo o wysokim bitrate. Zmiana ta w głównej mierze ma dotyczyć artystów, których teledyski pamietają czasy kineskopowych telewizorów i początków internetu, ale na liście nie zabraknie też obecnych gwiazd, które do tej pory nie oferowały materiałów wysokiej jakości. W osiągnięciu tego celu wykorzystano nowoczesne technologie pozwalające na odnowienie materiałów niskiej rozdzielczości SD do pełnego HD 1080p.

Pierwsza transza odrestaurowanych teledysków składa się z ponad 100 klipów. Na liście znaleźli się między innymi Billy Idol, Beastie Boys, Boyz II Men, George Strait, Janet Jackson, Kiss, Lady Antebellum, Lady Gaga, Lionel Richie, Maroon 5, Meat Loaf, No Doubt i Gwen Stefani, Smokey Robinson, The Killers, czy Tom Petty, którego teledysk do utworu Free Fallin’ zadebiutował 30 lat temu. Materiały w wersji HD zastępują obecnie dostępne na YouTube pliki, jednak nie zmienią się same odnośniki, liczba odtworzeń, czy polubienia. Oprócz nowej jakości, w opisie klipu pojawia się znacznik #Remastered pozwalający w łatwy sposób odróżnić odświeżone teledyski.

Partnerstwo YouTube’a z Universal Music Group zakłada, że do końca 2020 r. w serwisie pojawi się 1000 odświeżonych i dostosowanych do dzisiejszych standardów teledysków, które do tej pory oferowane były jedynie w niskich rozdzielczościach, często z dźwiękiem mono. Tyczyć się to będzie zarówno artystów, którzy szczyty swojej kariery osiągneli dekady temu oraz obecnie popularnych. Stąd też obecność Lady Gagi, której teledysk do Bad Romance z 2009 r. na YouTube był dostępny w maksymalnej jakości 480p.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: