Android

Xposed Framework dla Androida Lollipop już (dopiero?) stabilny

Tomasz Popielarczyk
Xposed Framework dla Androida Lollipop już (dopiero?) stabilny
16

Duże zmiany, jakie zaszły w Androidzie 5.0 sprawiły, że uwielbiany przez bardziej zaawansowanych użytkowników framework Xposed przestał działać. Prace nad nową wersją trwały długo. Po dziesiątkach mniej lub bardziej stabilnych, nieoficjalnych buildów w końcu jednak nadszedł ten moment, gdy projekt u...

Duże zmiany, jakie zaszły w Androidzie 5.0 sprawiły, że uwielbiany przez bardziej zaawansowanych użytkowników framework Xposed przestał działać. Prace nad nową wersją trwały długo. Po dziesiątkach mniej lub bardziej stabilnych, nieoficjalnych buildów w końcu jednak nadszedł ten moment, gdy projekt uzyskał status stabilnego.

Xposed Framework to uosobienie największego atutu Androida - ogromnej podatności na modyfikacje. Co prawda, do skorzystania z tego narzędzia potrzebujemy zrootowanego urządzenia, jednak możliwości, jakie ono nam daje, w pełni to wynagradzają. Xposed daje bowiem dostęp do plików systemowych i pozwala programistom przygotowywać uniwersalne modyfikacje działające na (prawie) każdym urządzeniu. Tym sposobem, bo zainstalowaniu modułu, otrzymujemy właściwie nieograniczone możliwości personalizacji.

Przykłady? Ja kiedyś w LG G3 zupełnie zmieniłem nakładkę systemową, wyrzucając 90 proc. dodatkowych elementów interfejsu i maksymalnie upraszczając. W czystym systemie na Nexusie zmodyfikowałem natomiast wygląd dolnej belki oraz przełączników na pasku stanu. Przy czym jest to zaledwie namiastka tego, na co Xposed pozwala. Liczba modułów napisanych z myślą o tym frameworku jest imponująca, z czego ogromną liczbę znajdziemy w sklepie Google Play. Najpopularniejszym z nich jest chyba GravityBox, który pozwala wywrócić system właściwie do góry nogami, dorzucając do niego dziesiątki funkcji i nowych mechanizmów (jak np. świetne menu Pie zastępujące czarną belkę z przyciskami na dole ekranu).

Prace nad nową wersją trwały bardzo długo, bo Android 5.0 był zupełnie nowym wcieleniem systemu. Zmieniło się srodowisko uruchomieniowe, a także wprowadzono szereg dodatkowych mechanizmów zabezpieczających. W rezultacie powstało kilkadziesiąt buildów testowych (najnowszy nosi numerek v72) Xposed Framework, zanim autor zdecydował się nadać projektowi status stabilny. Oznacza to, że sflashowanie go nie powinno zakończyć się żadną przykrą niespodzianką. Wyjątkiem są smartfony Samsunga, gdzie ciągle istnieje ryzyko bootloopa.

Xposed Framework jest dostępny oczywiście w najlepszym miejscu dla tego typu projektów - na forum XDA (w temacie dotyczącym rozwoju projektu w wersji dla Lollipopa pojawiło się 2 tys. postów, co tylko dowodzi jej popularności). Przygotowano tutaj osobne paczki dla różnych urządzeń: opartych na chipach ARM, ARM x64 oraz procesorach x86.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidAndroid modyfikacje