Laptop

Xiaomi zaprezentuje klona MacBooka

Konrad Kozłowski
Xiaomi zaprezentuje klona MacBooka
125

Jest wiele elementów, które udało się znacznie poprawić lub wprowadzić producentom sprzętu na przestrzeni lat oraz samemu Microsoftowi, który regularniej niż zwykle wdraża nowości w systemie Windows. Wciąż jednak istnieją cechy MacBooków, które wydają się niedoścignione przez żadną inną firmę. Czy receptą będzie strategia Xiaomi, która zakłada stworzenie wizualnego kopii komputera od Apple?

Od premiery notebooka od Xiaomi ma dzielić nas 9 dni - na 27 lipca zaplanowano bowiem konferencję, podczas której oprócz Mi Notebook mamy zobaczyć co najmniej dwa nowe smartfony Xiaomi: Redmi Note 4 oraz Mi Note 2. Nie wydają się jednak one tak atrakcyjnym kąskiem, jak plany związane z pierwszym komputerem od chińskiego producenta, ponieważ wedle licznych przecieków Xiaomi nie zamierza wynajdować koła na nowo, a zastosuje sprawdzoną konstrukcję MacBooka.

Rozmiar, materiały i wygląd - wszystkie te trzy cechy mają być zgrabnie skopiowane przez Xiaomi i uczynić Mi Notebook wartym zainteresowania urządzeniem. Xiaomi już wielokrotnie sięgało po inspirację spoglądając na produkty konkurencji, lecz tym razem najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z wierną kopią, istnym klonem laptopa od Apple. Do pewnych zmian musi dojść, tych najbardziej oczywistych: na pokrywie nie znajdzie się podświetlane nadgryzione jabłko, a logo Xiaomi, zaś całość nie będzie napędzał system macOS, lecz Windows 10.

Według części przecieków, Xiaomi przygotowuje dokładnie trzy warianty wielkościowe, zaś inne wskazują jakoby Chińczycy planowali wprowadzić tylko dwa. Będziemy więc mogli wybierać pomiędzy przekątną ekranu wynoszącą 12,5, 13,3 oraz 15,6 cala lub 11 cali oraz 12,5/13 cali. W przypadku wersji 13-calowej rozdzielczość ekranu ma wynieść 1920 na 1080 pikseli. W podstawowej wersji komputera zastosowany ma być procesor Skylake VXL Core i5, natomiast do wyboru będzie także edycja z Core i7. Uzupełnieniem specyfikacji będą 8 GB pamięci RAM, zintegrowana grafika Intel HD 520 oraz 128 GB przestrzeni na dysku SSD. Analogicznie jak produkt Huawei - Matebook - Xiaomi również wyposaży swój komputer w port USB-C, który będzie pełnił rolę złącza zasilania.

Naturalnie niewykluczone są odstępstwa od tego zestawienia - podobnie jak pozostałe firmy Xiaomi także będzie oferowało kilka edycji swojego laptopa w różnych przedziałach cenowych. Do mediów nie przedostały się żadne dokładniejsze informacje traktujące o cenniku Xiaomi Mi Notebook. Mówi się, że za bazowy model Xiaomi zażyczy sobie około 300 dolarów, co byłoby naprawdę atrakcyjną ceną, jednak mając na uwadze wszystkie "dodatki", które zostanie produkt na drodze do Polski, nie ma co liczyć na kwotę wynikającą z prostego przekalkulowania walutowego. Zupełnie inną kwestią jest możliwość pojawienia się tego komputera w naszym kraju i innych państwach europejskich - czy Apple przemilczy obecność wiernej kopii swojego produktu? Odkładając te dywagacje na bok warto przeanalizować ostatnie działania Xiaomi, które z pełnym zaangażowaniem stara się zapracować na miano marki premium.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Xiaomihot