Apple

Wyniki kwartalne Apple: firma bije swoje finansowe rekordy

Kamil Świtalski
Wyniki kwartalne Apple: firma bije swoje finansowe rekordy
13

Apple przyzwyczaiło nas już do tego, że co wyniki finansowe, to lepsze. Można narzekać na wtórność ich produktów, można spierać się czy faktycznie są tak wysokiej jakości jak się o nich mówi czy dyskutować na temat cen. Ale najwyraźniej ani jakość, ani cena, ani nawet brak ładowarek w pudełkach z iPhonem nie odstrasza klientów — ci kupują na potęgę, a firma znów bije rekordy.

Wyniki finansowe Apple robią wrażenie. Firma znowu bije własne rekordy

Pierwsze wyniki finansowe dla Apple zawsze są najmocniejsze — Boże Narodzenie, premiera nowych iPhone'ów — a teraz jeszcze nowa linia komputerów. Możliwe że pandemia koronawirusa nieco namieszała, ale Apple i tak nie ma powodów do zmartwień. W pierwszym kwartale fiskalnym 2021 roku gigant z Cupertino odnotował ponad 111 miliardów dolarów przychodów — w tym 28,8 miliardów zysku. W analogicznym okresie zeszłego roku było to, analogicznie, 91,8 i 22 miliardy.

Pandemia niejako zmusiła ludzi do zakupu nowych urządzeń, by móc wygodnie pracować i uczyć się z domu. Ale nowe komputery z autorskimi układami okazały się hitem, a do tego późniejsza niż zwykle premiera rodziny smartfonów iPhone 12 pozwoliły załapać się do tego zestawienia w pełnej krasie. Co ciekawe — mimo że to iPhone wciąż jest najważniejszym produktem w ich portfolio (59% wpływów to właśnie smartfony), przychody z usług regularnie od lat rosną. I obecnie to już 14% — przebiły akcesoria i zegarki (12%), iPady (8%) oraz komputery (8%). W liczbach wygląda to tak:

  • iPhone: 65,6 miliarda dolarów
  • Usługi: 15,7 miliarda dolarów
  • Komputery: 8,6 miliarda dolarów
  • Akcesoria i zegarki: 12,9 miliarda dolarów
  • iPad: 8,4 miliarda dolarów.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę stałą optymalizację kosztów (autorskie układy już nie tylko w smartfonach i tabletach, ale także komputerach; sprzedawane osobno ładowarki, a nawet zasilacze do ładowarek) — to wkrótce możemy spodziewać się jeszcze lepszych wyników. Można nie lubić Tima Cooka, można nie zgadzać się ze ścieżką którą prowadzi Apple, ale trzeba przyznać, że rozmachu w tym temacie mu nie brakuje. Jako księgowy jednej z najważniejszych firm w świecie technologii radzi sobie doskonale.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu