Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Ten wykres sprzedaży telefonów w 24. latach to najlepsze, co dzisiaj zobaczycie

Kamil Świtalski
29

Jak wyglądała sprzedaż telefonów komórkowych na przestrzeni lat? Zobaczcie sami na tym animowanym wykresie, który pokazuje jak "niezwyciężeni" powoli znikali...

Telefony komórkowe to stosunkowo "świeża" sprawa. Smartfony zaś — jeszcze świeższa. Tak, można się pocieszać że jest na tyle świeża, że wciąż wielu z nas doskonale pamięta świat sprzed tej rewolucji — choć już prawdopodobnie nie chcielibyśmy do niego wracać. Ekipa The Next Web stworzyła niesamowity, dynamiczny, wykres, do przygotowania którego wykorzystali dane z... Wikipedii – na temat najlepiej sprzedających się urządzeń. W internetowej encyklopedii można znaleźć całkiem sensownie posegregowane informacje na ten temat, a Flourish pozwoliło im pokazać jak wszystko to zmieniało się na przestrzeni lat. I choć podobne zestawienia widzieliśmy już wielokrotnie, to prawdopodobnie żadne z nich nie było jeszcze tak efektowne i... wymowne.

Jak na dłoni widać na nim, jak przez lata do gry dołączały kolejne firmy i walka o dominację stawała się coraz bardziej zacięta. Widać też, jak firmy które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się niezwyciężone, powoli znikały z rynku — albo, w najbardziej optymistycznym przypadku, przestały się aż tak bardzo liczyć. Po drodze pojawiają się też marki, które nigdy do nas nie dotarły. Wśród innych fajnych smaczków — wczesne dołączenie do gry Samsunga, który lokalnie z telefonami kojarzony jest przede wszystkim od czasów smartfonów i rywalizacji z iPhonem, a nie słuchawkami które trafiły na rynek już w 1998 roku. Fascynująca lekcja historii, w którą — niczym hipnozę — wpatrywałem się kilkukrotnie odświeżając stronę. Powyżej możecie podejrzeć zrzut z ostatniej części — czyli jak sprawy miały się w roku 2017. Dynamiczny wykres w całej okazałości możecie zobaczyć pod tym adresem, do czego szczerze zachęcam!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: