Przeglądarki internetowe

Wyciszanie irytujących stron nigdy nie było/będzie łatwiejsze

Konrad Kozłowski
Wyciszanie irytujących stron nigdy nie było/będzie łatwiejsze
30

Z tą plagą można walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest blokowanie wszelkich wideo na stronach internetowych i uaktywnianie odtwarzaczy manualnie. Inną jest... wyciszanie poszczególnych stron i włączanie dźwięku na żądanie. Zgadnijcie którą z tych metod proponuje Google w najnowszym wydaniu przeglądarki Chrome.

Prawdopodobnie dla żadnego użytkownika internetu taka sytuacja nie jest obca. Podczas przeglądania danej strony przewijamy ją dół (lub nie robimy nawet tego) i w głośnikach (laptopa) zaczyna wybrzmiewać dźwięk automatycznie odtworzonego filmu. Niezależnie od tego, czy jest to klip dodany kontekstowo do tekstu, czy reklama - ja nie mam ochoty takich sytuacji doświadczać. Autorzy stron chcą w ten sposób zwrócić naszą uwagę na inne treści, ale efekt jest zazwyczaj odwrotny. Najczęściej nie odwiedzam konretnej witryny ponownie, szczególnie gdy namierzenie źródła dudniącego w głośnikach dźwięku nie jest zbyt łatwe.

Wkrótce wyciszymy konkretne strony w Google Chrome

Jak donosi Android Police, wśród zezwoleń dla poszczególnych adresów, wkrótce pojawi się pozycja dedykowana dźwiękowi. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że będziemy mogli odebrać konkretnym stronom internetowym prawo do wydawania jakichkolwiek dźwięków. Jeśli nie oglądamy wideo na danym portalu i interesują nas jedynie treści pisane, to nie wyobrażam sobie lepszego sposobu na kompletne wyciszenie poszczególnych serwisów. Działające wideo nie będzie mnie już kompletnie interesować.

wyciszanie stron chrome

Obecnie możecie sprawdzić tę funkcję w praktyce jedynie w wydaniu Canary przeglądarki Chrome. By to zrobić, uruchomcie komendę podaną poniżej - wtedy w zakładce z pozostałymi zezwoleniami dla stron znajdzie się także "dźwięk". Do list dotrzecie klikając w ikonkę "i" w kółeczku lub kłódkę na lewo od adresu strony.

Jak wyciszać karty w Chrome

Teraz także użytkownicy Chrome mogą radzić sobie z "głośnymi stronami". Jakiś czas temu Google wyposażyło swoją przeglądarkę w funkcję powiadamiania o tym, na ktorej z kart działa dźwięk. Objawia się to przez ikonkę głośniczka zaraz obok "X"-a zamykającego kartę. Dzięki temu możemy szybko przekonać się, na której ze stron wystartowało wideo. Wykorzystując jedną z testowanych opcji możemy uczynić te "głośniczki" interaktywnymi. Wtedy, po kliknięciu, dana karta będzie całkowicie wyciszana.

ustawienia jak wyciszyć stronę w chrome

By uaktywnić dodatkową funkcję kierujemy się oczywiście pod adres chrome://flags. Wtedy (korzystając z Ctrl+F) odszukujemy pozycję o nazwie "Tab audio muting UI control". Klikamy na "włącz" i restartujemy przeglądarkę. Od tej pory będziecie mogli szybko wyciszać poszczególne strony i włączać na nich dźwięk bez przechodzenia do konkretnej karty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu