Bezpieczeństwo w sieci

Wyciek danych z Instagrama może być poważniejszy, niż wcześniej sądzono

Jakub Szczęsny
Wyciek danych z Instagrama może być poważniejszy, niż wcześniej sądzono
10

Wczoraj opisywany przez strony technologiczne wyciek na Instagramie zdawał się obejmować jedynie konta sławnych osób. Okazuje się jednak, że rozmiary szkód mogą być znacznie większe, a wszystko to dzięki temu, iż pojawiły się strony w internecie pozwalające przeszukiwać nielegalnie pozyskane zasoby zawierające dane użytkowników.

Jak podaje Ars Technica, nieznani na razie cyberprzestępcy wykorzystali błąd w zabezpieczeniach Instagrama, by z wewnętrznej bazy pozyskać m. in. adresy e-mail oraz numery telefonów - głównie celebrytów. Okazuje się jednak, że powstają strony zawierające owe dane - źródło opisuje witrynę, w której można uzyskać dostęp nawet do 6 000 000 wyciekłych kont. Jedno zapytanie wprowadzone do wyszukiwarki cybeprzestępców kosztuje 10 dolarów. Wykonano już analizy mające na celu ustalenie, czy stworzona strona rzeczywiście zawiera prawdziwe informacje. Potwierdzono autentyczność opublikowanych baz - wyszukiwania wskazują bezpośrednio na istniejące konta. Niektóre z kont na Instagramie, które zostały dotknięte wyciekiem mogły się pochwalić nawet kilkoma milionami obserwujących. Opublikowanie takich newralgicznych danych mogłoby być dla celebrytów nieco kłopotliwe. Badacze otrzymali dostęp do próbki zawierającej w sobie jedynie 10 000 rekordów.

Czy jest się czego obawiać?

Zdecydowanie, nawet jeśli takowe bazy stanowią kompilację informacji pochodzących z poprzednich incydentów na Instagramie. Jeżeli aktywnie korzystacie z tej platformy, powinniście zmienić hasła i jeżeli nie musicie - po prostu nie podawajcie tam swoich danych takich jak numery telefonów, itp. Do zarządzania tego typu usługami warto mieć także konto e-mail, które w razie wycieku nie będzie narażało nas na nieprzyjemne konsekwencje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu