Polska

Czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Jak to zrobić online?

Grzegorz Ułan
Czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Jak to zrobić online?
8

Nowy termin wyborów prezydenckich jest już znany, zagłosujemy na wybranego kandydata 28 czerwca 2020 roku na dwa sposoby - stacjonarnie w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Osoby, które przebywają aktualnie poza miejscem zameldowania muszą się jednak wcześniej wpisać do rejestru wyborców czy dopisać do spisu lub złożyć wniosek udziału w wyborach korespondencyjnych.

Czym oba terminy z tytułu tego wpisu się różnią? Wpisu do rejestru wyborców dokonujemy raz w momencie, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania na stałe i mieszkamy w mieszkaniu, w którym nie jesteśmy zameldowani.

Z kolei dopisanie do spisu wyborców dokonujemy jednorazowe w sytuacji, gdy na czas wyborów będziemy przebywać w innym miejscu niż pod adresem zamieszkania. W obu przypadkach można to już zrobić online, jeśli posiadacie Profil Zaufany.

Wpis online do rejestru wyborców

Aby dokonać wpisu do rejestru wyborców, na stronie GOV.pl uruchamiamy zakładkę - Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

W tym przypadku kluczowe jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy. Co przygotować? – Profil zaufany, skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.

Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, podajemy swoje obywatelstwo, wybieramy gminę, w której chcemy brać udział w wyborach oraz dodajemy do wniosku skan dowodu osobistego, ewentualnie skan umowy najmu czy aktu własności dla przyspieszenia rozpatrzenia wniosku. Decyzja pozytywna lub odmowna powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku pocztą tradycyjną lub na skrzynkę na koncie Mój GOV.

Dopisanie online do spisu wyborców

Dopisanie do spisu wyborców nie wymaga przesyłania załączników, wypełniamy tylko formularz, w którym podajemy powód dla którego chcemy oddać głos, gdzie indziej, gminę i adres zamieszkania w niej.

Głosowanie korespondencyjne

Osoby, które będą chciały skorzystać z głosowania korespondencyjnego, również mogą złożyć odpowiedni wniosek online pod tym adresem - Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego.

We wniosku tym trzeba podać, albo adres e-mail albo numer telefonu i wskazać, jak chcemy odebrać pakiet wyborczy. Możemy wybrać odbiór osobisty w urzędzie lub w postaci przesyłki na adres zamieszkania.

Wpisu do rejestru i dopisanie się do spisu wyborców musimy dokonać najpóźniej 5 dni przed wyborami, a zapisać się do głosowania korespondencyjnego najpóźniej 12 dni przed wyborami (wyjątek stanowią tu osoby na kwarantannie, które mogą to zrobić 5 dni przed wyborami, a jak poddały się kwarantannie później - do 2 dni przed wyborami).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu