Ciekawostki technologiczne

Wojskowy statek kosmiczny bije kolejny rekord, 718 dni na orbicie. Następna misja jeszcze w tym roku

Marcin Hołowacz
Wojskowy statek kosmiczny bije kolejny rekord, 718 dni na orbicie. Następna misja jeszcze w tym roku
5

„Ciekawe po ilu dniach w końcu wyląduje X-37B z misji OTV-4?” zapytałem na samym końcu tekstu, w którym informowałem o ustanowieniu nowego rekordu ilości dni spędzonych na orbicie przez wahadłowiec wojskowy X-37B.

X-37B wylądował

W dniu 25 marca 2017 roku, statek kosmiczny spędził na orbicie 675 i tym samym pobił rekord ustanowiony wcześniej podczas lotu OTV-3. Po tego typu informacji wielu ludzi zastanawiało się ile potrwa cała misja? Dziś już wiemy, ponieważ X-37B wylądował w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego, znajdującym się na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Lądowanie nastąpiło po upływie 718 dni od startu, który miał miejsce w 2015 za pośrednictwem rakiety Atlas V.

Jak nietrudno zauważyć, każdy kolejny lot OTV ustanawia nowe rekordy czasu spędzonego na orbicie. Dwa wahadłowce X-37B odbywały na przemian loty OTV-1 (224 dni na orbicie), OTV-2 (468 dni na orbicie), OTV-3 (674 dni na orbicie), OTV-4 (718 dni na orbicie). Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych już poinformowały o przygotowaniach do piątego lotu bezzałogowego statku, który rozpocznie się jeszcze w tym roku. Niestety standardowo nie będzie nam dane poznać większości informacji dotyczących takiej misji, ale za to po raz kolejny będziemy mogli zgadywać ile dni tym razem wyniesie pobyt X-37B na orbicie. Czy będą je tak wydłużać w nieskończoność?

Jaki jest cel tych lotów?

Mimo tego, iż nigdy nie dowiemy się wszystkiego na temat misji OTV, zawsze udąstępniane sa jakieś ogólne informacje na ich temat. Przykładowo lot OTV-4 służył temu, aby przeprowadzić eksperyment związany z długotrwałym testowaniem silnika jonowego, co jest niezwykle istotnym zadaniem, ponieważ w przyszłości takie silniki mogą być montowane na wojskowych satelitach. Wiadomo również, że lot OTV-4 pozwolił sprawdzić różne materiały w ekstremalnych warunkach panujących na orbicie, co z pewnością zostanie wykorzystane przez NASA. Jak skomentował to program manager, Ron Fehlen:

Lądowanie OTV-4 stanowi kolejny sukces programu X-37B oraz całego narodu. Po raz kolejny misja ustanawia rekord na orbicie, a przy tym również dokonano pierwszego lądowania w stanie Floryda. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z osiągów statku kosmicznego oraz jesteśmy podekscytowani w związku z danymi, które zostały zebrane w celu wspierania społeczności naukowych i kosmicznych. Jesteśmy bardzo dumni z oddania i ciężkiej pracy ze strony całego zespołu.

Pojazdy tego typu to na pewno słuszny kierunek w rozwoju technologii kosmicznych, ponieważ Boeing X-37B już nie raz udowodnił i nie ma najmniejszego problemu w jego wielokrotnym wykorzystywaniu. Można powiedzieć, że w tym wypadku reklamy były jak najbardziej zgodne z rzeczywistością, tzn. X-37B jest statkiem niezawodnym i możliwym do wielokrotnego wykorzystywania. Dodatkowo jest on zdolny do sprawnego funkcjonowania na autopilocie, co musi stanowić kolejna zaletę. Fakt, że jest to obiekt bezzałogowy stanowi kluczowy punkt w możliwościach jego wykorzystywania dla celów długotrwałych misji.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NASABoeing