Świat

Witamy Facebook w megapanelu

Grzegorz Marczak
Witamy Facebook w megapanelu
14

Megapanel to taka tabelka której publikacja co miesiąc budzi duże emocje w całej branży internetowej. Dlaczego zestawienie to jest tak ważne? Przede wszystkim na razie Gemius i PBI nie mają konkurencji i właściwie jest to jedyne zestawienie odnośnie popularności i oglądalności witryn w Polsce. Me...

Megapanel to taka tabelka której publikacja co miesiąc budzi duże emocje w całej branży internetowej. Dlaczego zestawienie to jest tak ważne? Przede wszystkim na razie Gemius i PBI nie mają konkurencji i właściwie jest to jedyne zestawienie odnośnie popularności i oglądalności witryn w Polsce.

Megapanel charakteryzuje się tym, iż jego wyniki można dość luźno interpretować - kiedy serwis traci popularność, zawsze mówi się o tym iż jest to udział w rynku, błąd w statystykach itp. Kiedy jednak nasza pozycja w megapanelu rośnie jest to niezaprzeczalny i niepodważalny dowód naszego geniuszu.

To, że megapanel budzi duże emocje można przekonać się chociażby śledząc reakcję znanych branżowych postaci. Rafał Agnieszczak kiedy przeczytał na moim blogu o spadających w statystykach fotka.pl, natychmiast udowodnił mi jak bardzo jestem niekompetentny i się mylę. Z kolei Michał Brański (o2.pl) widząc ostatnią tabelkę z wynikami na swoim blogu pisze o tym, że niedługo spełnią się jego marzenia (związane z przeskoczeniem w tabeli pozycji interii).

Teraz kiedy w megapanelu w kategorii społeczność pojawił się serwis Facebook (największy na świecie serwis społecznościowy) emocje będą z pewnością jeszcze większe. Na tazie FB wylądował na 17 pozycji z liczbą blisko 700 tys. RU i 73 milionami odsłon. Na chwilę obecną czołówka tabeli z pewnością może spać spokojnie, pytanie tylko jak długo?

Patrząc na dynamikę wzrostów Facebook w Polsce widzimy, że FB cały czas przyspiesza


Wykres z Google Trends z zawężeniem danych jedynie do Polski

Muszę przyznać, że Facebook potrafi być wciągający - jest to jeden z naprawdę nielicznych serwisów społecznościowych do których ostatnio zaglądam więcej niż 3 razy w miesiącu. Nie odkryłem jeszcze dlaczego akurat Facebook zdobywa taką popularność na świecie (dla mnie nadal w środku jest to jeden z bardziej skomplikowanych i niezrozumiałych serwisów), natomiast z pewnością jego pojawienie się w megapanelu jest bardzo znaczące i nasza góra tabeli powinna zacząć się zastanawiać jak wysoko ten amerykański serwis jest w stanie "podskoczyć"

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu