Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

[Aktualizacja] Wirtualna Polska przesiadła się z NetSprint na Google

GM
Grzegorz Marczak
13

Tak oto z początkiem Czerwca 2012 roku ostatni z polskich portali uległ Google i podłączył je jako silnik wyszukiwania. WP opierało się najdłużej, współpracując od 2002 roku z polską wyszukiwarką NetSprint. Warto wspomnieć, że NetSprint to jedyna z wyszukiwarek Polskich jak ostała się na zmasakr...

Tak oto z początkiem Czerwca 2012 roku ostatni z polskich portali uległ Google i podłączył je jako silnik wyszukiwania. WP opierało się najdłużej, współpracując od 2002 roku z polską wyszukiwarką NetSprint. Warto wspomnieć, że NetSprint to jedyna z wyszukiwarek Polskich jak ostała się na zmasakrowanym przez Google rynku. Polski silnik powstał w 2000 roku i był na początku wykorzystywany przez nieistniejący już portal Hoga.pl, później natomiast głównym klientem NetSprint została Wirualna Polska i to małżeństwo trwało aż do czerwca tego roku.

Zapytałem WP o powody zmiany dostawcy usług wyszukiwania, oto fragment z nie publikowanej jeszcze informacji prasowej:

O podjęciu współpracy z Google zdecydowały kwestie biznesowe i, co oczywiste, technologiczne. Google oferuje najnowocześniejsze rozwiązania na rynku, dzięki czemu WP.PL może zwiększyć swoją efektywność, także w obszarze przychodów. Co istotne, globalny kontrakt podpisany przez Orange i Google pozwolił Wirtualnej Polsce na wynegocjowanie atrakcyjnych warunków współpracy.

Tak więc mamy technologie, dobre ceny i globalny kontrakt. NetSprint nie miał szans się obronić nawet gdyby oferował lepsze wyniki wyszukiwania a moim zdaniem tak niestety nie było. W sumie dziwiłem się, że WP tak długo wytrzymało bez Google patrząc jak szybko konkurencyjne portale zaadoptowały amerykańską wyszukiwarkę.

Pytanie co daje z NetSprint? Współpraca z WP się nie kończy mają jeszcze Adkontekst, natomiast firma z pewnością straci sporo ponieważ WP to bardzo duży gracz w polskim internecie i z pewnością wpływ z kontraktu na wyszukiwarkę były znaczące.

[Aktualizacja]

NetSprint przysłał mi ładny wykres pokazujący, że mylę się jeśli chodzi o źródła przychodów. W chwili obecnej wyszukiwarka to jak widać zaledwie 5% w pieniądzach jakie zarabiają.

Za informacje odnośnie zmiany wyszukiwarki przez WP podziękowania dla Piotra Hillara

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googleportalewirtualna polska