Mobile

Wiosenne aktualizacje tabletów i smartphonów do Android Ice Cream Sandwich - przewodnik

KM
Kamil Mizera
22

W momencie wypuszczenia przez Google nowej wersji systemu mobilnego Androida ICS ruszyła karuzela przypuszczeń i prognoz, które urządzenia, dotychczas pracujące na starszych wersjach, doczekają się updatu? Pytanie to jest wciąż otwarte, ale lista producentów, którzy decydują się na aktualizacje zacz...

W momencie wypuszczenia przez Google nowej wersji systemu mobilnego Androida ICS ruszyła karuzela przypuszczeń i prognoz, które urządzenia, dotychczas pracujące na starszych wersjach, doczekają się updatu? Pytanie to jest wciąż otwarte, ale lista producentów, którzy decydują się na aktualizacje zaczyna się wydłużać.

Jeden z pierwszych producentów, który zapowiedział aktualizację dla swojego portfolio był Samsung. Nowego Androida miały dostać Tablet z serii Galaxy Tab bez modelu pierwszej generacji. Jeżeli chodzi o smartphony to oczywiście SGS2 oraz Note. Według niedawnych zapowiedzi aktualizacja tych telefonów ma nastąpić w okolicach marca tego roku, więc użytkownicy muszą okazać jeszcze trochę cierpliwości.

Nie tylko jednak Samsung zabrał się za aktualizowanie softu od Google. Nie inaczej postępuje HTC. Oczywiście na pierwszy rzut poszły high-endowe smartphony z rodziny Sensation (ma być w tym miesiącu) czy EVO (marzec), ale niedawno firma zapowiedziała update telefonów również ze średniej półki (w odróżnieniu od Samsunga). Na wiosenną, kwietniową aktualizację załapią się: HTC Desire S, Desire HD oraz Incredible S.

Wiosenne update planuje także Sony dla swoich dwóch tabletów, modelu S i P. Na razie nie jest znana dokładna data wypuszczenia odpowiednio dopasowanej aktualizacji, ale prawdopodobnie nastąpi to w okolicy marca-kwietnia i zbiegnie się z odświeżeniem softu na smartphonach Sony Ericsson. A jeżeli jesteśmy przy nich, to w marcu i na początku kwietnia nowe androidowe szaty dostaną modele Xperia Arc S, Neo V i Ray, a w drugiej połowie kwietnia i początkiem maja ruszy już z górki: Xperia Arc, Play, Neo,  Mini, Mini Pro, Active.

Oczywiście updatów doczekają się również urządzenia Motoroli, a wśród nich RAZR, Droid RAZR (jeszcze nie ma, ale to kwestia czasu, gdyż na sieci znaleźć można już nieoficjalny ROM), XOOM (już trwa, ale nie wszędzie), i Droid BIONIC.

Na koniec Asus. Transformer Prime już doczekał się ICSa, za to użytkownicy pierwszej generacji tego tabletu jeszcze czekają. Ale jak informuje ASUS Polska, długo czekać nie będą musieli. Aktualizacja do Androida 4.0 ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu, mimo, że na razie nie ma dokładnej daty.

Nie wiem, czy udało mi się wynaleźć wszystkie zbliżające się aktualizacje, gdyż telefonów z Androidem jest całe mnóstwo, ale myślę, że przedstawiłem powyżej plany tych producentów, którzy odpowiadają za lwią część rynku. Jak widać wiosna będzie upstrzona aktualizacjami i szczęśliwi posiadacze wyżej wymienionych urządzeń już mogą zacierać ręce z radości, o ile wcześniej nie wgrali sobie jakiejś nieoficjalnej wersji Lodowej Kanapki.

Ta lista obrazuje przy okazji problem, jaki pojawia się za każdym razem, gdy dochodzi do przeskoczenia Androida o jedną cyferkę do góry. Cała paleta telefonów i stojący za nimi użytkownicy po prostu nie dostaną nowych aktualizacji. Nierzadko dlatego, że ich telefony są za słabe na Androida 4.0, ale w wielu przypadkach jest to tylko kwestia polityki producenta, któremu prościej i taniej jest aktualizacji nie robić. Jest jednak duża szansa, że o ile Google utrzyma kurs na ujednolicenie Androida na różnych typach urządzeń, to wersja 4.0 będzie się rozwijać na tyle ewolucyjnie, że jednak producenci będą starać się udostępniać aktualizacje swoim klientom. A klienci takich aktualizacji powinni żądać.

Tak czy owak, nie mogę się doczekać momentu, kiedy będę mógł poeksplorować Androida 4.0 :)

 

Foto: [1],[2]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu