Windows

Masz Windows XP? Oto jak zapewnić sobie aktualizacje dla niego do... 2019 roku

Jakub Szczęsny
Masz Windows XP? Oto jak zapewnić sobie aktualizacje dla niego do... 2019 roku
109

Dalsze aktualizacje dla Windows XP są dostępne tylko dla wersji oprogramowania POSReady. Ta odsłona Windows XP często ląduje w urządzeniach takich jak bankomaty, gdzie poprawki bezpieczeństwa, nawet po oficjalnym okresie wsparcia są niezwykle potrzebne. Co mogą w tej sytuacji zrobić zwykli użytkownicy Windows XP? Spróbować oszukać mechanizm Windows Update tak, by myślał, że nasza wersja to właśnie POSReady.

Od 8 kwietnia Microsoft nie dostarcza już żadnych aktualizacji dla Windows XP, jeżeli chodzi o zwykłe instalacje. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z krytyczną luką w oprogramowaniu, producent nie ma obowiązku jej łatać. Toteż, ci, którzy jeszcze korzystają ze starego, wysłużonego XP-eka, są w potencjalnym niebezpieczeństwie. Jest jednak sposób, który pozwala na pobranie krytycznych poprawek bezpieczeństwa dla tej iteracji Windows.

Warto dodać, iż taka operacja w żaden sposób nie zaburza działania systemu, mimo subtelnych różnic odmian konsumenckich i POSReady. Toteż, nie powinniśmy obawiać się o możliwą awarię systemu operacyjnego z powodu niekoniecznie dobrze działających poprawek bezpieczeństwa. Pewni natomiast możemy być tego, iż wszystkie dziury są załatane. Wystarczy, że Windows Update zidentyfikuje naszą wersję systemu właśnie jako POSReady. Wtedy, mechanizm dostarczy nam wprost z serwerów Microsoftu odpowiednie aktualizacje bezpieczeństwa.

Wystarczy, że wkleicie ten kod do Notatnika, a plik zapiszecie jako instrukcję do wykonania w rejestrze systemowym - z rozszerzeniem .reg.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady] "Installed"=dword:00000001

Po uruchomieniu instrukcji i zatwierdzeniu jej, powinniście zrestartować swój komputer, po czym przejść do Windows Update i spróbować wyszukać nowe aktualizacje. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, powinna pojawić się lista poprawek do zainstalowania. Do 9 kwietnia 2019 roku Wasz system powinien mieć zapewnione wszystkie krytyczne aktualizacje, które poprawią bezpieczeństwo Waszego komputera.

Niewykluczone jednak, że Microsoft po pewnym czasie zablokuje możliwość takiego otrzymywania poprawek z Windows Update dla tej - już leciwej wersji systemu. Jeżeli wdrożone będą nowe metody identyfikacji systemu, Windows Update nie dostarczy nam już żadnej krytycznej aktualizacji i... trzeba będzie szukać innej możliwości. Mimo wszystko jednak, jeżeli dalej korzystacie z Windows XP, powinniście przejść na wyższą wersję systemu. Oczywiście, najlepiej by było, jeżeli był to Windows 10, który problemów z aktualizacjami nie ma żadnych i co więcej - jest naprawdę dobrym kawałkiem oprogramowania. Jeżeli natomiast "nie lubicie" Windows 10, musicie wiedzieć, że już niedługo w Windows 7 oraz Windows 8.1 pojawią się kumulatywne aktualizacje, działające na podobnej zasadzie, jak te w Windows 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu