Windows

Windows Phone rośnie w Południowej Afryce - ale to za mało

JS
Jakub Szczęsny
12

Jak donoszą media w RPA, Windows Phone w Afryce notuje relatywnie niewielkie, lecz stabilne wzrosty udziałów w rynku mobilnym. Metodą badania było określenie liczby użytkowników danego systemu na podstawie aktywności poszczególnych grup w najpopularniejszym w tamtym regionie serwisie społecznościowy...

Jak donoszą media w RPA, Windows Phone w Afryce notuje relatywnie niewielkie, lecz stabilne wzrosty udziałów w rynku mobilnym. Metodą badania było określenie liczby użytkowników danego systemu na podstawie aktywności poszczególnych grup w najpopularniejszym w tamtym regionie serwisie społecznościowym - Facebooku.

Obecnie, w RPA z Facebooka korzysta 11,8 miliona użytkowników. Ruch mobilny w tym serwisie jest generowany przez blisko 75% osób zarejestrowanych na tym portalu, a zatem 8.8 miliona osób. To zaś daje bardzo wiarygodne dane statystyczne na temat udziału poszczególnych systemów w rynku mobilnym Republiki Południowej Afryki.

Największym "udziałowcem" w grupie osób korzystających z mobilnego Facebooka są oczywiście posiadacze telefonów z Androidem na pokładzie. Tych jest niemało, bowiem 3,2 miliona (stan na 2014 rok). System Google zanotował niewiarygodny, bo ponad stuprocentowy wzrost z 1,26 miliona w roku poprzednim. Mocne dotychczas BlackBerry straciło miejsce lidera na rzecz Androida notując jednak niewielki spadek, z 2,6 miliona użytkowników do 2,4. 3 miejsce należy do iOS, który na rynku południowoafrykańskim radzi sobie akurat słabo - bez zmian w roku obecnym jego udziały jednostkowo wynoszą 580 000 użytkowników.

Windows Phone natomiast zdołał podwoić swoje udziały w rynku podgryzając razem z Androidem to, co zostaje z BlackBerry. Z 124 tysięcy użytkowników w 2013 roku zrobiło się 260 tysięcy w 2014. Jak chodzi o rynek południowoafrykański, trend ten będzie się utrzymywał tak długo, jak sprzedawane tam będą telefony z logo Nokii. Do tej pory wiele osób korzystało z featurephone'ów, a liderem w tym segmencie była seria Nokia Asha, która w zestawieniu najczęściej wykorzystywanych telefonów do komunikacji via Facebook posiadała pierwsze miejsce.

Dobre wyniki Windows Phone to także zasługa budżetowych telefonów, które nieźle radzą sobie ze słabszymi podzespołami i są dostępne w niskiej cenie. Rynek RPA potwierdza po raz kolejny, że Windows Phone stoi przede wszystkim low-endami, a jego przyszłością są rynki wschodzące, gdzie ludzie owszem, chcą korzystać z nowych technologii, ale nie chcą także płacić za to jak za zboże. Nie jest to jednak dobry sposób na nawiązanie równej walki z iOS i Androidem.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu