Windows

Windows Phone 8.1 Update 2 z natywną obsługą wideo w formacie MKV

Jakub Szczęsny
Windows Phone 8.1 Update 2 z natywną obsługą wideo w formacie MKV
1

Microsoft niespecjalnie chwalił się tą możliwością, więc na długi czas społeczność skupiona wokół systemu żyła w pewnej nieświadomości. Teraz okazuje się, że Update 2 oprócz zabezpieczeń antykradzieżowych, obsługi klawiatur bluetooth oraz uporządkowanego menu Ustawień wnosi także systemową obsługą p...

Microsoft niespecjalnie chwalił się tą możliwością, więc na długi czas społeczność skupiona wokół systemu żyła w pewnej nieświadomości. Teraz okazuje się, że Update 2 oprócz zabezpieczeń antykradzieżowych, obsługi klawiatur bluetooth oraz uporządkowanego menu Ustawień wnosi także systemową obsługą popularnego formatu wideo MKV.

Windows Phone od wersji ósmej obsługiwał już format MKV, jednak tylko dzięki aplikacjom ze Sklepu, które radziły sobie z nim... cóż często średnio. Stabilność niektórych aplikacji i zgodność z funkcjami formatu Matroška pozostawiały dużo do życzenia i najzwyczajniej w świecie zniechęcały do oglądania tego typu plików na telefonie.

Funkcja obsługi plików MKV według zapewnień Microsoftu miała być dostępna dopiero od Windows 10 przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Wcześniej, format MKV został ciepło przyjęty przez Windows 8.1, który jako pierwszy z systemów Microsoftu wprowadził natywne wsparcie dla Matroški.

Matroška jest kontenerem bardzo szczególnym ze względu na obsługę wielu kodeków, a także z powodu możliwości załączania różnych treści. W jednym pliku filmu mogą znajdować się m. in. napisy, czcionki, menu (jak z specjalnie przygotowanych płyt DVD), rozdziały, dodatkowe strumienie napisów oraz audio, co w przypadku innych, popularnych kontenerów może niewygodne do zrealizowania, bądź też niemożliwe. Urządzenia mobilne to sprzęt, który powinien być maksymalnie "bezobsługowy", stąd też wkroczenie MKV do Windows i Windows Phone - wszystko po to, by użytkownik mógł cieszyć się filmem w razie potrzeby i nie martwił się o to, czy telefon rzeczywiście "uciągnie" większość funkcji potrzebnych do komfortowego oglądania filmu - na przykład za pomocą zewnętrznej aplikacji.

Grafika: 1

Źródło: WinBeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu