Windows

Microsoft zapowiada nowe funkcje w Windows 10. Mogą się podobać

Jakub Szczęsny
Microsoft zapowiada nowe funkcje w Windows 10. Mogą się podobać
21

Windows 10, jako system operacyjny działający w modelu WaaS cały czas jest wzbogacany o nowe funkcje. Jako pierwsi mogą skorzystać z nich użytkownicy aktywnie testujący wczesne wersje testowe w ramach programu Windows Insider. Kompilacja Redstone 4 17035 stanowi zapowiedź tego, czego możemy spodziewać się już w całkiem niedalekiej przyszłości.

Windows 10 w wersji Redstone 4 17035 zawiera w sobie pakiet zupełnie nowych funkcji, które zapewne trafią do oficjalnej aktualizacji dla zwykłych konsumentów już wiosną przyszłego roku. Uczestnicy programu testowego mogą wypróbować zupełnie nowe mechanizmy wewnątrz przeglądarki Microsoft Edge, ale nie tylko - pojawiła się też prostsza forma udostępniania treści w ramach Bluetooth. Oprócz tego, najnowsza wersja testowa to także pomniejsze poprawki względem wydajności oraz poznanych wcześniej błędów.

Nowości w Microsoft Edge

Microsoft Edge od Windows 10 Redstone 4 17035 pozwala na wyciszenie danej zakładki za pomocą menu kontekstowego. Ponadto, obecny jest mechanizm zapisywania plików w formacie EPUB do późniejszego przeczytania.

Zdecydowanie najpraktyczniejszą funkcją jest Near Share - za pomocą której w prosty sposób przekażemy np. zrzuty ekranowe z dowolnej aplikacji. Microsoft Edge natywnie wspiera bezproblemowe przesyłanie danych w ten sposób - wystarczy tylko kliknąć odpowiedni przycisk w menu przeglądarki i wybrać komputer, do którego zamierzamy przekazać plik. Warto wiedzieć, że aby taki sposób przesyłania danych zadziałał, musi być on wspierany zarówno przez komputer "nadawcę" jak i "odbiorcę". Po zaakceptowaniu przekazywania pliku, wszystko odbędzie się zupełnie automatycznie.

Większa kontrola nad transferem

Ustawienia systemowe od wersji Redstone 4 17035 pozwalają na ustalenie limitu dla pobierań wykonywanych w tle, na przykład wtedy, gdy klikniemy "sprawdź aktualizacje" w Windows Update. Pozwoli to na zoptymalizowanie wykorzystania łącza wtedy, gdy korzystamy np. z połączenia taryfowego, albo po prostu nie życzymy sobie, żeby Windows szczególnie mocno je nadwyrężał. Dodatkowo, ustawienia dotyczące dźwięku zostały przeniesione do ekranu Ustawienia - zamiast starego i niepasującego już do Windows 10 standardowego menu.

Microsoft ponadto do klawiatury ekranowej wprowadza zmiany zgodne ze stylistyką Acrylic - w tej sferze znajdziemy już dobrze znane nam efekty przezroczystości wdrożone w ostatniej aktualizacji. Microsoft powoli, aczkolwiek bardzo konsekwentnie wprowadza nowy "design language" do swojego systemu - miejmy nadzieję, że do czasu pełnego uaktualnienia, które będzie mieć miejsce już wiosną przyszłego roku wprowadzi go znacznie szerzej.

Pomniejszą i niedostępną w Polsce zmianą jest wprowadzenie ofert urządzeń Surface do sklepu Microsoft działającego w systemie Windows 10. Klienci w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii będą w stanie zakupić nowe sprzęty oraz akcesoria do nich bezpośrednio w aplikacji. Polska będzie musiała jeszcze na to poczekać. Jak długo - nie wiadomo. Nie spodziewamy się, że wprowadzenie tego mechanizmu nad Wisłą będzie miało miejsce w najbliższej przyszłości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu