Felietony

Wiadomo już ile będzie kosztować Applowska chmura

Grzegorz Marczak
Wiadomo już ile będzie kosztować Applowska chmura
17

Niektórzy developerzy mają już możliwość zapoznania się z usługą iCloud czyli Applowską wersją internetowej chmury. Przypomnę, że jest to pomysł na proste usługi (zintegrowane z systemem Mac OS) gdzie każdy będzie mógł składować w chmurze swoje zdjęcia, kontakty, dokumenty, ebooki i muzykę. Przy cz...

Niektórzy developerzy mają już możliwość zapoznania się z usługą iCloud czyli Applowską wersją internetowej chmury. Przypomnę, że jest to pomysł na proste usługi (zintegrowane z systemem Mac OS) gdzie każdy będzie mógł składować w chmurze swoje zdjęcia, kontakty, dokumenty, ebooki i muzykę. Przy czym zakupione przez iTunes pliki muzyczne, aplikacje, książki oraz zdjęcia nie będą konsumowały nam naszej powierzchni.

Apple pokazało też już pełny cennik iCloud. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mamy więc darmowe 5GB. Jeśli dla kogoś taka przestrzeń jest nie wystarczająca to skok na kolejny poziom czyli 10 GB będzie go kosztował 16 EUR rocznie. Później mamy 20 GB za 32 EUR i 50 GB za 80 EUR rocznie. Ceny wyglądając więc na dość umiarkowane jak na Apple.

Pierwsi testerzy, którzy mieli już okazję pobawić się iCloud, wspominają o dużym podobieństwie webowego interfejsu do MobileMe - usługi, która była moim zdaniem jedną wielką porażką Apple. Mam jednak nadzieję, że na podobieństwach interfejsu się kończy (choć zaczynam obawiać się, że iCloud będzie funkcjonalnie bardzo ograniczony w porównaniu do konkurencji - co jeśli będziemy mieli dokumenty z innego edytora niż Pages? itd).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Appleicloud