Jaki będzie Android 16? To pytanie zadawaliśmy sobie od bardzo dawna. Właściwie to od momentu premiery bieżącej odsłony systemu operacyjnego od Google. Dziś wiemy już znacznie więcej. Zgodnie z zapowiedzią Google, ma być szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim estetycznie i przyjaźnie dla użytkownika. Oto garść informacji z konferencji The Android Show, rzucającej światło na to, co w najbliższym czasie wydarzy się wokół tego systemu.

Material 3 Expressive: Android 16 i Wear OS 6 mogą wyglądać tak, jak tego zapragniesz
Zacznijmy od tego, co z perspektywy typowego użytkownika smarfona czy smartwatcha wydaje się być wyjątkowo istotne. W czasach, gdy wydajność smartfonów sprawiła, że ociężałe, wolne nakładki systemowe odeszły w niepamięć, producenci skupili się na tym, jak wyglądają i co oferują użytkownikom. Nie inaczej, już od wielu lat, postępuje Google. Pełnię osiągnięć firmy widzimy w smartfonach Google Pixel, gdzie system i nakładka pochodzą od tego samego producenta. Co ludzie sądzą o tym, jak prezentuje się Android na Pixelach? Cóż, nie da się nie zauważyć, że są wysoce ukontentowani. Interfejs smartfonów Google Pixel ma opinię lekkiego, przyjaznego użytkownikowi i pozwalającego na daleko idącą personalizację. Co będzie teraz? Zgodnie z zapowiedzią Google ma być jeszcze lepiej. Oto Material 3 Expressive, czyli zupełnie nowy design Androida, skupiony w pełni na użytkowniku.
Co w Material 3 Expressive jest tak wyjątkowego, że warto przyjrzeć mu się bliżej? To wciąż ten sam, znany i lubiany design czystego Androida, tyle że znacznie bardziej rozbudowany. Możliwości personalizacji poszczególnych elementów interfejsu zdają się nie mieć końca. Do tego cała masa przydatnych i mniej przydatnych gadżetów, takich jak aktywne powiadomienia, dzięki którym obsługa smartfona ma być szybsza i jeszcze bardziej intuicyjna.
Co bardzo istotne, Material 3 Expressive trafi nie tylko na smartfony. Pojawi się również na zegarkach. Dedykowany im system operacyjny, Wear OS 6, również doczekał się odpowiedniej aktualizacji, dzięki którym korzystanie z zegarka od Google czy innego producenta ma być jeszcze przyjemniejsze.
Naturalne, płynne animacje, motywy kolorystyczne i możliwość dostosowania poszczególnych elementów interfejsu, na czele z czcionką mają sprawić, że smartfon będzie dokładnie taki, jak chce tego użytkownik. Nie producent, nie operator, nie twórca systemu. Liczy się to, czego oczekuje właśnie użytkownik.
Jeszcze więcej bezpieczeństwa: automat od fotowoltaiki już się nie dodzwoni?
Co jeszcze pojawi się w systemie Android 16? Nowe funkcje z zakresu bezpieczeństwa smartfona i jego użytkownika. Obejmą one przede wszystkim lepszą ochronę użytkownika przed niechcianymi połączeniami i wiadomościami. Jak deklaruje Google, zabezpieczenia systemu operacyjnego zostaną udoskonalone, by jeszcze lepiej strzec użytkownika przed niechcianymi połączeniami i korespondencją, której celem jest często oszustwo finansowe.
Zapowiedziano również podjęcie walki z osobami podszywającymi się pod banki. Google ma zamiar współpracować z kluczowymi instytucjami finansowymi celem przeciwdziałania sytuacji, w której użytkownik proszony jest o przekazanie zdalnego dostępu do posiadanego urządzenia.
Google zapowiedziało również zmiany w usłudze lokalizowania naszych urządzeń. Obecnie służąca temu usługa, Find My Device, zostanie przekształcona w Find Hub. Co to oznacza w praktyce? Jeszcze więcej przydatnych funkcjonalności, w tym łączność satelitarną w krajach, w których tego typu usługa jest dostępna.
Gemini podbija kolejne urządzenia
Gemini, czyli sztuczna inteligencja od Google, już od dawna dostępna jest na smartfonach i komputerach tego producenta. Przyszła pora na to, by opuścić bezpieczną przystań i przejąć kontrolę nad kolejnymi urządzeniami. Jak zapowiedziało Google, Gemini już wkrótce trafi do naszych samochodów, gdzie stanie się jednym z elementów Android Auto. Asystent oparty o sztuczną inteligencję trafi również na zegarki z systemem Wear OS, a to jeszcze nie koniec ekspansji AI od Google. Gemini ma pojawić się również w goglach rzeczywistości rozszerzonej i telewizorach. Cel? Wszędzie ten sam. Obsługa urządzeń ma stać się, dzięki Gemini, jeszcze bardziej intuicyjna i przyjazna użytkownikowi.
RCS staje się nowym standardem w komunikacji między posiadaczami smartfonów
Preludium Google I/O 2025 to również świetna okazja ku temu, by pochwalić się sukcesami w zwiększaniu popularności technologii RCS. Jak mogliśmy usłyszeć, obecnie każdego dnia posiadacze smartfonów wysyłają przeszło miliard wiadomości w standardzie RCS w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Cóż, popularność RCS wcale nie dziwi, zwłaszcza że w USA technologia dostępna jest również na iPhone'ach. Co można zyskać dzięki niej? Możliwość wysyłania zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości czy prowadzenia grupowych konwersacji bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania i logowania się do jednej z konkurencyjnych usług.
Konferencja Google I/O startuje już za kilka dni, co oznacza, że najbliższy czas będzie obfitować w nowe, ciekawe informacje ze świata Androida. Czekamy z niecierpliwością!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu