Bezpieczeństwo w sieci

Walizka kosztowności za 9 zł? Nie daj się nabrać na to oszustwo!

Patryk Koncewicz
Walizka kosztowności za 9 zł? Nie daj się nabrać na to oszustwo!
0

Zgubiona walizka za 9 zł to nowy sposób oszustów na wyciągnie danych osobowych i zapisanie ofiary do płatnej subskrybcji.

Cyberprzestępcy nie przestają zaskakiwać w dostosowywaniu swoich tematycznych oszustw do danego okresu. Niebawem wakacje, a więc podróże, lotniska i… zgubione walizki. Agencja CyberRescue poinformowała, że oszuści chcą wykorzystać ten motyw do pozyskiwania danych osobowych i szczegółów karty płatniczej. Na czym polega ich nowy sposób?

Metoda „na zgubiony bagaż”, czyli prosta droga do utraty pieniędzy

Facebook to dziś istna wylęgarnia scamu i phishingu, zwłaszcza na lokalnych grupach, które roztaczają atmosferę wzajemnego zaufania. To właśnie tam pojawiły się reklamy pochodzące rzekomo od władz Lotniska Chopina w Warszawie, będące niczym innym, jak tylko mało wyrafinowaną próbą nabrania Polaków na oszustwo. Cyberprzestępcy publikują zdjęcia walizek wypchanych kosztownościami, które z uwagi na fakt nieodnalezienia właściciela, są wystawiane na sprzedaż za 9 zł.

Źródło: Depositphotos

Kliknięcie w załączony link przenosi do strony stylizowanej na oficjalną witrynę Lotniska Chopina, a potencjalnej ofierze wyświetla się okienko z ankietą, mającą na celu pozyskanie danych osobowych oraz kontaktowych. Następnie w ramach „weryfikacji” pojawia się prośba o podanie danych z karty płatniczej.

W kolejnym kroku oszuści proszą o podanie danych karty płatniczej „w celu weryfikacji tożsamości" lub „opłaty za przesyłkę". Właśnie w ten sposób na naszym koncie może zostać uruchomiona płatna subskrypcja, która cyklicznie, będzie zabierała nam spore sumy. Oczywiście zagubionego bagażu z atrakcyjną zawartością nigdy nie zobaczymy – Karolina Kmak, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue

Jeśli zobaczysz takie reklamy na Facebooku lub innych portalach społecznościowych, to natychmiast zgłoś wpis do moderacji i pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news