Polska

Ustawa hazardowa do zmiany - automaty dostępne poza kasynami i blokada stron

Grzegorz Ułan
Ustawa hazardowa do zmiany - automaty dostępne poza kasynami i blokada stron
24

Poprzednia ustawa z 2009 roku była bardzo restrykcyjna, bo blokowała wszelkie przejawy hazardu w przestrzeni publicznej, poczynając od internetu po reklamy na koszulkach zawodników sportowych. Wszystko spowodowała ówczesna afera hazardowa.

Przyszedł jednak czas na jej zliberalizowanie i tym zajął się właśnie polski rząd. Niestety nie przeszedł pomysł Gowina, który przewidywał legalizację rozgrywek pokerowych, w których odnosimy niemałe sukcesy poza granicami kraju.

Nowa ustawa przewiduje natomiast, że automaty, tzw. jednoręki bandyta, będą mogły funkcjonować poza kasynami, pod warunkiem wprowadzenia bliżej jeszcze nie określonego regulaminu odpowiedzialnej gry. Zakładam, że chodzi tu o uświadomienie graczy w niebezpieczeństwie uzależniającego wpływu grania na takich automatach. W tle oczywiście są dodatkowe zyski dla Skarbu Państwa, przez jego zalegalizowanie. Nie ma się co oszukiwać, te automaty i tak funkcjonowały, bardziej lub mniej zakamuflowane, ale w szarej strefie, czyli bez zysków dla budżetu. Kontrolę na tym miałby sprawować Totalizator Sportowy.

Następny kluczowy zapis dotyczy blokowania stron internetowych z nielegalnym hazardem. Obowiązek ten zostanie przerzucony na operatorów, bez dotychczasowej długotrwałej ścieżki postępowania, czyli policja--->prokurator--->sąd. Będą mieli 2 dni na zablokowanie strony, która trafi do rejestru stron niezgodnych z nową ustawą hazardową. Prawdopodobnie blokada będzie dotyczyła nie tylko polskich stron, ale też tych na serwerach poza granicami naszego kraju.

Cała idea zmian skupia się nad przejęciem kontroli nad hazardem z szarej strefy w naszym kraju, objęciem ochroną graczy i uświadomieniem im zagrożeń, ale każdy przecież dostrzeże otoczkę finansową i szansę na kolejne wpływy do budżetu. Jak podaje Money przy nowych przepisach budżet państwa zyska w ciągu 10 lat dodatkowe 15 mld zł. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Aktualizacja wpisu - Zmiany w ustawie hazardowej – Turnieje pokerowe poza kasynami i w internecie będą jednak dozwolone!

Foto blurred background of slot machines in casino via Shutterstock.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu