Felietony

Uspokajamy - Antyweb nie jest zawirusowany

GU
Grzegorz Ułan
52

Od jakiegoś czasu dostajemy od Was sygnały na email czy poprzez FB z informacjami, że wchodząc na mobilną wersję Antyweba wita Was wyskakujące okno z komunikatem o możliwym wirusie. Wygląda to w ten sposób, że komunikat ten pochodzi ze strony mt.moneyandroid.com, który przekierowuje później na st...

Od jakiegoś czasu dostajemy od Was sygnały na email czy poprzez FB z informacjami, że wchodząc na mobilną wersję Antyweba wita Was wyskakujące okno z komunikatem o możliwym wirusie.

Wygląda to w ten sposób, że komunikat ten pochodzi ze strony mt.moneyandroid.com, który przekierowuje później na stronę rzekomego antywirusa G Data, a ten uruchamia domyślną aplikację do SMS-ów. Zrzuty przesłane przez naszego Czytelnika:

2014-08-07_081753

Sprawdziliśmy to na swoich urządzeniach i na jednym z nich wystąpił podobny problem, ale nie tylko na Antyweb, ale i na innych losowych stronach.

2014-08-07_082448

Problem sygnalizują również Czytelnicy forum Android.com.pl. Na zagranicznych serwisach znaleźliśmy podobne sygnały odnośnie mt.moneyandroid.com wykorzystywanej jeszcze na inne sposoby, między innymi zmuszając do pobrania jakiejś aplikacji czy aktualizacji zainstalowanych już na telefonie pozycji.

Wszystko wskazuje na to, że jest to komunikat, który uruchamia się jako reklama i podpina się pod reklamy Google Adsense (nie korzystamy z innej sieci reklamowej). Google współpracuje z innymi serwisami reklamowymi, prawdopodobnie to któraś z nich. Nie wiemy która, jeśli chodzi o Polskę, ale zagraniczne serwisy wskazują na NOX CPM czy AppNexus.

Sam fakt przepuszczenia przez system takich komunikatów, może również świadczyć o jakiejś luce czy błędzie w samym Androidzie. Tylko użytkownicy tego systemu sygnalizowali nam ten problem.

2014-08-07_082248

Do czasu rozwiązania tego problemu przez Google, wyłączyliśmy ich reklamy mobilne, dodatkowo prosimy o wyczyszczenie cache przeglądarki, co powinno na dobre załatwić ten problem. U nas pomogło w przypadku urządzenia, w którym stwierdziliśmy występowanie takich komunikatów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot