Felietony

Uniwersalny translator od Google - Prawie jak w Star Treku

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Uniwersalny translator od Google - Prawie jak w Star Treku
12

Pamiętam jak pod koniec lat 90-tych, ubiegłego stulecia, na rynku zaczynały pojawiać się elektroniczne translatory. Były to, stosunkowo małe, kieszonkowe urządzenia, wyposażone w miniaturową klawiaturę i wyświetlacz. Miały one służyć osobom podróżującym po świecie jako pierwsza pomoc w sytuacji gdy...

Pamiętam jak pod koniec lat 90-tych, ubiegłego stulecia, na rynku zaczynały pojawiać się elektroniczne translatory. Były to, stosunkowo małe, kieszonkowe urządzenia, wyposażone w miniaturową klawiaturę i wyświetlacz. Miały one służyć osobom podróżującym po świecie jako pierwsza pomoc w sytuacji gdy nie było możliwe porozumienie się przy użyciu mowy.

Urządzenia te nie odniosły jednak jakiegoś spektakularnego sukcesu. W dużej mierze wynikało to z ich ograniczonej funkcjonalności. Dzisiaj translatory mają zdecydowanie lepsze (technologicznie) warunki do funkcjonowania. Google uaktualniło właśnie swoja aplikację translatora dla systemu Android. Posiada ona kilka bardzo ciekawych funkcji.

W tytule użyłem określenia „uniwersalny translator” bowiem twórcy aplikacji umożliwili jej tłumaczenie mowy, a nie tylko tekstu. Funkcja o nazwie „tryb konwersacyjny” pozwala w czasie (prawie) rzeczywistym tłumaczyć rozmowę dwóch osób mówiących w różnych językach.

Demo funkcji możecie zobaczyć tutaj.

Tryb konwersacyjny jest na razie funkcją eksperymentalną i wspiera tłumaczenie wyłącznie z języka angielskiego na hiszpański (i odwrotnie). Google pracuje jednak nad rozszerzeniem oferty języków i udoskonaleniem rozpoznawania mowy. Poza tym, aplikacja umożliwia również tłumaczenie wiadomości SMS, dzięki czemu możemy komunikować się z osobą piszącą w całkowicie nie znanym nam języku.

Jeśli znacie hiszpański lub komunikujecie się z obcokrajowcami przez SMS, możecie poeksperymentować z translacją. Aplikacja Google Translate jest dostępna w Android Market. Do jej uruchomienia wymagany jest system w wersji 2.1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu