Świat

To będzie pierwsze miasto w USA z bezwarunkowym dochodem podstawowywm!

Marcin Hołowacz
To będzie pierwsze miasto w USA z bezwarunkowym dochodem podstawowywm!
218

Już w 2018 roku do wybranych mieszkańców Stockton trafi 500 dolarów miesięcznie. Ciekawe jakie będą wyniki eksperymentu?

Automatyzacja i miejsca pracy

Odpaliłem sobie filmik, na którym pewien pan (Robert Reich) pokazał mi „iEverything”, a następnie zaczął tłumaczyć, że takie iEverything zrobi wszystko… Później jeszcze raz podkreślił, że to urządzenie będzie robić… wszystko, w związku z czym może się pojawić problem z pracą dla ludzi. Jeżeli zaś nie będzie pracy, to nie będzie też zarabiania pieniędzy, za które następnie można kupić dobra wyprodukowane przez iEverything.

Ten nieistniejący wynalazek był potrzebny Robertowi Reichowi jedynie do zilustrowania trendu, w którym coraz mniej ludzi jest potrzebnych do wykonania coraz większej ilości pracy. Ogólnie wskazuje on na to, że technologia zastępuję ludzi. Podobno w ciągu następnych dwóch dekad połowa miejsc pracy w USA może być zagrożona na rzecz automatyzacji.

W modelu, który nam zaprezentował są zwykli ludzie bez pracy oraz właściciele magicznych urządzeń o nazwie iEverything. Tych pierwszych jest dużo, drugich mało. Jako rozwiązanie problemów, które mogą się narodzić w takiej sytuacji, Robert Reich wskazał bezwarunkowy dochód podstawowy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Opinie są różne. Jedni twierdzą, że to świetne rozwiązanie, drudzy, że beznadziejne, jeszcze inni mają po prostu mieszane odczucia w związku z dochodem podstawowych. Jest też kwestia tego, jak dokładnie to wdrożyć, bo pomysłów odnośnie szczegółów jest więcej niż jeden. Prawdopodobnie dobrą opcją jest przetestowanie tego na kilka sposobów w różnych miejscach świata. Tak też się dzieje.

Niezależnie od tego, czy automatyzacja faktycznie sprawi, że niemal wszyscy będą żyć bez pracy, pomysł na dochód podstawowy po prostu istnieje, a rozmowa na jego temat powraca jak bumerang. Czasem jednak, temat przeradza się w coś więcej niż tylko kolejną rozmowę.

UBI w Stockton w Kalifornii

27 letni prezydent miasta Stockton, Michael Tubbs chce wprowadzić UBI. Eksperyment jest określany jako Stockton Economic Empowerment Demonstration (SEED). Kiedy wszystko ruszy już za rok, będzie to pierwsza próba bezwarunkowego dochodu podstawowego wspierana przez państwo w Stanach Zjednoczonych. Większość zostanie sfinansowana przez Economic Security Project (ESP), grupa przeznaczy na to milion dolarów.

Plan jest taki, żeby wybrać szczęśliwych odbiorców, którzy po prostu będą otrzymywać 500 dolarów każdego miesiąca. Ile to potrwa? Michael Tubbs chciałby, aby SEED zakończyło się dopiero po 3 latach. Z tego co wyczytałem, Stockton to miasto, które w 2012 roku jako pierwsze w USA ogłosiło bankructwo. Poza tym Wikipedia informuje o tym, że jest tam nieciekawie:

W rankingu najgorszych do życia miast w Kalifornii, Stockton 3 krotnie uznane zostało za najgorsze, Ceny nieruchomości w mieście względem roku 2005 spadły o 67%, bezrobocie sięga 18% szerzy się przestępczość. Wikipedia.

Michael Tubbs mówi, że jego cel związany z eksperymentem jest taki, żeby sprawdzić jak odbiorcy gwarantowanych pieniędzy je zainwestują. Czy przeznaczą je na spędzanie czasu poza pracą, powrót do edukacji, a może skłoni ich to do wolontariatu. Tubbs jest podekscytowany możliwością sprawdzenia tego, co robią ludzie otrzymujący lepszą sytuację ekonomiczną. Chciałby żeby eksperyment potrwał 3 lata i żeby pieniądze trafiły do minimum 100 osób. Już w przyszłym roku wizja zostanie wprowadzona w rzeczywistość. Musze przyznać, że sam jestem ciekaw efektów.

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot