Uber

Praca w Uberze jednak nie taka atrakcyjna? Szykuje się zbiorowy pozew

Jakub Szczęsny
Praca w Uberze jednak nie taka atrakcyjna? Szykuje się zbiorowy pozew
7

Uber może mieć kolejne kłopoty. Tym razem chodzi o jednego z pracowników usługi, który nie był zadowolony z warunków pracy twierdząc, iż zarabiał stanowczo za mało. W 2016 roku, Michael Hood pracujący w Uberze zarobił mniej niż 2 dolary za godzinę będąc na kontrakcie. W Północnej Karolinie, minimalna stawka godzinowa to 7.25 dolara.

Sąd przychylił się do pozwu poszkodowanego stwarzając możliwość dla innych niezadowolonych pracowników / partnerów Ubera, którzy mają roszczenia względem usługodawcy. Takich spraw, jak się okazuje jest znacznie więcej i co ciekawe, żadna nie zaszła tak daleko. Pozytywne dla poszkodowanego orzeczenie sądu może okazać się zbawienne dla innych osób niezadowolonych ze współpracy z Uberem. Dla usługodawcy jednak może to być bardzo poważny problem, który może się zakończyć koniecznością wypłacenia kilkuset milionów odszkodowań. Eksperci twierdzą jednak, że zbadanie wszystkich spraw tego typu może trwać nawet kilka lat, a zatem na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, w jak poważnych kłopotach znajduje się właśnie Uber.

Niekorzystne dla Ubera orzeczenie zakłada, iż sprawa Hood vs Uber zostanie wciągnięta do zestawu wielu innych spraw, które toczą się przeciwko usługodawcy. Oznacza to, że od teraz, wszystkie roszczenia względem Ubera będą rozpatrywane kolektywnie - chyba, że ktokolwiek z powodów będzie chciał się wyłamać i dochodzić roszczeń samemu. Jednak jest to mało prawdopodobne - pozwy zbiorowe są znacznie korzystniejsze dla poszkodowanych i stanowią szansę nie tylko na uzyskanie wysokiego odszkodowania, ale również uchronienia innych pracowników w przyszłości.

Uber jednak nie jest przyjaznym pracodawcą? W Polsce również słychać głosy niezadowolenia

Moje doświadczenia z kierowcami Ubera są różne - przeważnie są to bardzo mili ludzie, którzy po prostu dobrze wykonują swoją pracę. Z tego powodu również wolę korzystać z tej usługi (o ile mogę). Zawsze interesuję się sytuacją pracowników usługi i o ile są oni chętni do rozmowy, zawsze pytam, jak układa im się współpraca z Uberem.

W polskiej części internetu, a dokładniej w serwisie Wykop.pl pojawił się ostatnio materiał, który wskazuje, iż Uber wcale nie oferuje tak dobrych zarobków, jak wskazywano wcześniej. W Polsce sprawa ma się następująco - o ile traktuje się pracę w Uberze jako dodatkowe zajęcie, można być w miarę zadowolonym. Niemniej, w przypadku traktowania go jako główne źródło utrzymania, mogą zacząć się pewne schody. Wyliczenia wskazują na to, że wcale nie jest to tak dochodowy biznes dla polskich kierowców, jak się wcześniej zdawało. Jednak w naszym kraju mieści się to jeszcze w pewnych granicach "normy". Uber musi jednak sporo zrobić w tym kierunku, aby zadowolić kierowców. Do tego, należy jeszcze doliczyć problemy wewnątrz struktur firmy, które spowodowały odejście jej CEO.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu