Telekomy

Tijara Mobile - Jedyny operator w Polsce, który korzysta z zasięgu nadajników wszystkich operatorów?

GU
Grzegorz Ułan
8

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Tijara Mobile pomyślałem - ot, kolejny operator wirtualny na nadajnikach Plusa, ewentualnie Play. Dziś jednak, coś mnie tknęło i postanowiłem dopytać o szczegóły u źródła.

Tijara Mobile - ciekawostki

Przyznam, że odpowiedź mnie zaskoczyła, operator Tijara Mobile twierdzi, że korzysta z zasięgu nadajników wszystkich operatorów infrastrukturalnych w Polsce - Orange, Play, Plus i T-Mobile. Zupełnie, jak kiedyś w przypadku roamingu krajowego Play.

Nie chciało mi się w to za bardzo wierzyć (Orange nie dzieli się swoimi nadajnikami z żadnym operatorem wirtualnym), więc dopytałem samych operatorów, czy udostępniają zasięg swojej sieci Tijara Mobile. Od Play uzyskałem odpowiedź, że TM korzysta z ich nadajników, czekam jeszcze na odpowiedź Orange, z kolei T-Mobile nie potwierdził tych informacji, a Plus zaprzeczył, by udostępniał swoje nadajniki temu operatorowi.

Tak więc sytuacja wyklarowała się już na podstawie tej wiedzy. Play już nie ma umowy z Plusem na roaming krajowy, więc Tijara Mobile na 99,99% korzysta z nadajników naszego fioletowego operatora i z roamingu krajowego Orange i T-Mobile, z którymi Play zakończy współpracę w tym zakresie do końca 2022 roku. Stąd taka nadinterpretacja Tijara Mobile, która de facto wprowadza w błąd potencjalnych klientów.

Niemniej sprawdźmy ich ofertę. Jak dołączyć do tej sieci? Zarówno, jeśli chodzi o ofertę na abonament (z miesięcznym okresem wypowiedzenia), jak i w ofertę na kartę, zamawiamy je przez internet, a dostarczenie umowy czy rejestrację karty SIM dokonuje się poprzez kuriera.

Tijara Mobile, czyli sieć od... rapera

Był już operator założony przez Fundację Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt - Viva Mobile czy inną fundację - Caritas Łączy, a nawet klub piłkarski - Pogoń Mobile, ale rapera z siecią komórkową jeszcze nie grali w Polsce.

Tijara Mobile założył na początku tego roku raper Malik Montana i aby się czegoś o nim dowiedzieć, zajrzałem do Wikipedii. To polsko-niemiecki raper, urodzony w Niemczech, który przeprowadził się do Polski w 2004 roku, a na rynku muzycznym zadebiutował w 2016 roku singlem „Naaajak”. Od tamtej pory nagrał 5 albumów i 24 single. No i dorobił się własnej wirtualnej sieci komórkowej. Z założenia ma ona aktywować i ułatwiać kontakt rapera z fanami, poprzez wysyłkę różnych treści multimedialnych na numery komórkowe fanów, korzystających z Tijara Mobile.

Tijara Mobile - oferta na kartę

Do wyboru mają ofertę na kartę z jednym pakietem za 35 zł, ważnym przez miesiąc. Pakiet zawiera nielimitowane rozmowy do sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowane wiadomości SMS/MMS oraz transfer danych z limitem 15 GB w miesiącu.

Pakiet ten aktywować można wysyłając SMS o treści tijara35 na numer 739 180 000.

Sprawdziłem jeszcze w regulaminie zapisy odnoszące się do transmisji danych i w parametrach dostępu do sieci znalazłem standardowe prędkości w zależności od wykorzystywanej technologii u naszych operatorów infrastrukturalnych.

Jednak niżej w szczegółowych zapisach można znaleźć taką oto informację:

W odniesieniu do usług transmisji danych w zakresie pobierania i wysyłania danych szacunkowa deklarowana prędkość wynosi 6,2 Mb/s, na obszarze objętym zasięgiem usług transmisji danych, o którym mowa w ust. 13 powyżej, przy czym po wykorzystaniu pakietu transmisji danych dostępnego w ramach Umowy prędkość pobierania i wysyłania danych zostanie zredukowana do 32 kb/s.

Więc albo to jest średnia wypadkowa z wszystkich technologii 2G/3G/4G albo są narzucone pewne ograniczenia na nadajnikach Play, w szczególności przy korzystaniu z roamingu krajowego dla klientów tej sieci.

Tijara Mobile - co oferuje abonament?

Dokładnie to samo, co oferta na kartę. Czyli mamy jedną taryfę, która kosztuje 35 zł miesięcznie, w jej ramach również możemy korzystać z nielimitowanych rozmów komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanych wiadomości SMS/MMS oraz z transferu danych 15 GB (przy przeniesieniu numeru jednorazowa paczka dodatkowych 10 GB). Opłata aktywacyjna to 30 zł.

Tijara Mobile kontra reszta świata - czy warto?

Powiem tak, szału nie ma. Nie sięgając daleko do tanich ofert operatorów wirtualnych czy submarek W4, w Orange na kartę można „wyciągnąć” miesięcznie do 50 GB transferu danych za 30 zł, przy pełnym no limit na rozmowy i wiadomości. W Plusie za tę samą kwotę 30 GB, w Play też za 30 zł 15 GB z lejkiem 1 Mb/s, a w T-Mobile 20 GB z wliczoną usługą Supernet Video.

Tak więc oferta Tijara Mobile skierowana jest wyłącznie do fanów rapera, którzy zyskają dzięki niej dostęp do tworzonych przez niego treści, niedostępnych dla innych, co jest tu wartością dodaną, za którą jednak muszą dopłacić więcej niż u innych operatorów, czy to infrastrukturalnych czy wirtualnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: