Recenzja

[TEST] ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - OLED, RTX 3070 i 2 ekrany

Kamil Pieczonka
[TEST] ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - OLED, RTX 3070 i 2 ekrany
2

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 to następca modelu UX581 z zeszłego roku i co nie powinno być zaskoczeniem, wyraźnie wydajniejszy następca. Nie tylko za sprawą mocniejszego procesora, ale również obecności GPU - GeForce RTX 3070, a to wszystko doprawiono jeszcze matrycą OLED o przekątnej 15,6 cala.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - specyfikacja

ZenBook Pro Duo UX582 jest praktycznie bliźniaczo podobny do modelu UX482, który testowałem na początku tego roku, ale tym razem jest on nieco większy (15,6 cala vs 14 cali) oraz ma znacznie wydajniejszą konfigurację. W egzemplarzu, który dostaliśmy do testów jest procesor Core i7-10870H z 8 rdzeniami, 32 GB pamięci RAM, układ graficzny NVIDA GeForce RTX 3070 oraz dysk SSD o pojemności 1 TB. Do tego matryca OLED o rozdzielczości 4K i przekątnej 15,6 cala, dodatkowy ekran ScreenPad o rozdzielczości 3840x1100 pikseli oraz olbrzymia bateria oferująca 92 Wh. Ba to jeden z pierwszych laptopów na rynku wyposażony w port HDMI 2.1 (4K@120 Hz), a do tego mamy jeszcze 2 porty Thunderbolt 3.0 i port USB typu A. Całość wyceniona została na 12 999 PLN, co nie jest małą kwotą, ale konfiguracja też jest bardzo mocna.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582
CPU Intel Core i7-10870H - 2,2 GHz (5,0 GHz boost), 8/16 rdzeni/wątków
RAM 32 GB DDR4 2933 MHz
GPU NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU
SSD 1TB SSD NVMe
Inne Kamera wideo z IR i Windows Hello, dotykowy ekran
Ekran 15,6 cala, 3840x2160 pikseli, OLED, 60 Hz
WLAN 802.11ax + BT 5.0
System operacyjny Windows 10 Home 64bit
Bateria 92 Wh
Porty 1x USB 3.2 Gen2 Type A
2x USB 3.2 Gen2 Type C (Thunderbolt 3.0)
1x HDMI 2.1
1x port audio combo jack
Waga 2,34 kg
Wymiary 360 x 249 x 21,5 mm
Cena ~12999 PLN

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - zdjęcia

Z zewnątrz na pierwszy rzut oka naprawdę trudno doszukiwać się różnic względem poprzedniego modelu. ZenBook Pro Duo UX582 to bardzo przyjemna maszyna zamknięta w sztywnej, aluminiowo-magnezowej obudowie, która prezentuje się bardzo dobrze, ale tylko do czasu aż ją dotkniemy palcami. Niestety powierzchnia bardzo dobrze zbiera odciski palców, choć trzeba też przyznać, że łatwo można je wyczyścić przy pomocy szmatki z mikrofibry.

To co wyróżnia ten model po podniesieniu górnej klapy to dodatkowy ekran - ScreenPad, który również jest dotykowy, a w UX582 dostarczany jest wraz z rysikiem, który wykrywa 4096 poziomów nacisku. Dzięki temu można przy jego pomocy całkiem wygodnie rysować na ekranie, który odchyla się o kilka stopni od poziomu. Pod wyświetlaczem mamy natomiast klawiaturę, która jest dosyć "zbita", ale oferuje przyjemny skok klawiszy. Pisanie na niej wymaga chwili przyzwyczajenia, ale nie poczytałbym tego jako wadę. Trzeba tylko zadbać od dobre podparcie dla nadgarstków. Touchpad został natomiast przeniesiony na prawą stroną i może pełnić również rolę klawiatury numerycznej. Ten trick w wykonaniu ASUSa już dobrze znany. Do działania gładzika nie mam żadnych zastrzeżeń, klik jest przyjemny, a jedyne co przeszkadza to nieco za mało przestrzeni w poziomie.

Niestety jeśli chodzi o liczbę dostępnych portów, to z racji smukłej konstrukcji i rozbudowanego systemu chłodzenia (o czym za chwilę), mamy tutaj mało miejsca na dodatkowe porty. Znalazło się tylko miejsce na HDMI 2.1, port audio, dwa porty UBS typu C w standardzie Thunderbolt 3.0 oraz zaledwie jeden port USB typu A. Co więcej jest też gniazdo zasilania, bo niestety mocnego procesora i GPU RTX 3070 nie da się zasilić z USB typu C (jeszcze!).

Cały notebook ma zaledwie nieco ponad 2 cm grubości, a trzeba wziąć pod uwagę, że trochę miejsca zabiera dodatkowy ekran. Mimo tego mamy tutaj mocne podzespoły, które wcale się nie przegrzewają dzięki zmyślnemu rozwiązaniu systemu chłodzenia. Active Aerodynamic System Plus powala na "zaciąganie" zimnego powietrza z góry, przez otwory pod dodatkowym ekranem, dzięki czemu skuteczność chłodzenia jest nawet o 36% lepsza niż w tradycyjnych rozwiązaniach. I to czuć, bo efekt throttlingu w tym modelu praktycznie nie występuje.

Dodatkowy ekran ScreenPad plus wyposażony został w nowe oprogramowanie ScreenXpert 2, które jeszcze bardziej ułatwia jego wykorzystanie w wielu rożnych aplikacjach. Dotykowa warstwa oraz dołączony do zestawu rysik stwarzają też nowe możliwości interakcji z komputerem, choć nie pozostają bez wpływu na czas pracy na baterii.

Podobnie jak w poprzednim modelu, także tutaj mamy do dyspozycji kamerę do wideo rozmów z czujnikiem IR, który pozwala zalogować się do systemu Windows bez użycia rąk. To świetne i sprawnie działające rozwiązanie, choć do obrazu z samej kamery (720p) można mieć trochę zastrzeżeń. 1080p wyglądałoby znacznie lepiej, ale jak się okazuje jest na to rada.

System chłodzenia to skomplikowany łańcuch rurek cieplnych, które muszą odprowadzić ciepło z CPU i GPU. W zależności od konfiguracji oba układy mogą pobierać w sumie nawet 160 W, więc jest co chłodzić. Radiatory znalazły się po bokach i po dłuższej pracy powietrze jakie się z nich wydostaje jest naprawdę ciepłe. Co jednak ważniejsze, podzespoły mogą dzięki temu pracować z maksymalną wydajnością.

Bateria o pojemności 92 Wh w teorii powinna starczyć na długo, ale trzeba pamiętać, że mamy tutaj mocne CPU i GPU, więc trudno oczekiwać cudów. Przypomina nam też o tym dołączony do zestawu zasilacz, to spora kostka o mocy 240 W. Po bokach baterii widać jeszcze głośniki, ich działanie jest poprawne, mogłyby być nieco głośniejsze, ale dźwięk jest czysty i jedyne czego mu brakuje to nieco niskich tonów.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - ekran(y)

Jak już wspominałem główny ekran to wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K, który dodatkowo został już wstępnie skalibrowany, co sprawia, że potrafi bardzo dobrze odwzorowywać kolory. Nic w tym zresztą dziwnego, bo matryca oferuje 100% pokrycia barw przestrzeni sRGB i aż 96,6% przestrzeni Adobe RGB. W tym drugim przypadku zwykłe matryce IPS rzadko kiedy przekraczają 70% pokrycia. Matryca OLED produkowana jest przez Samsunga, a oferowany przez nią kontrast jest nieskończony, wszystko za sprawą idealnej czerni. Świetnie jest też pod względem równomierności podświetlenia, różnica tylko w jednym rogu dochodzi do 3%, a tak nie przekracza 1%. Przy jasności ponad 400 nitów nie jest nam straszne również mocne słońce, choć dotykowa warstwa odblaskowa potrafi dać się we znaki.

Jako, że jest to OLED to ASUS zaimplementował też kilka rozwiązań pod nazwą OLED Care, które mają zapobiegać jego wypalaniu. Chodzi tu między innymi o przesuwanie obrazu czy wygaszacz ekranu, który nie tylko świetnie wygląda ale również nie pozwala się poszczególnym pikselom "nudzić" wyświetlając ciągle ten sam kolor. ScreenPad to natomiast ekran IPS o bardzo dobrych parametrach i jasności dochodzącej do 400 nitów.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - oprogramowanie MyASUS

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 dostał też nową wersję aplikacji MyASUS, który ma kilka ciekawych rozwiązań. Dla przykładu pozwala zadbać o baterię tak aby nigdy nie była ona ładowana do 100%, co powinno wydłużyć jej żywotność. Można tutaj też wybrać dwa tryby pracy, standardowy i wydajności, które różnią się oczywiście maksymalnymi limitami mocy dla CPU i GPU. W trybie standardowym to 46/80W dla CPU i 85 W dla GPU (w sumie max. 120 W), a w trybie wydajności 70/107 W dla CPU i 110 W dla GPU (w sumie 158 W) co pozwala na osiągnięcie wyższych zegarów i tym samym większej wydajności. Niestety okupione to jest sporym hałasem. MyASUS pozwala też połączyć naszego smartfona (Android lub iOS) z komputerem przy pomocy aplikacji Link to MyASUS, która daje możliwość wykonywania połączeń, dostępu do plików, a nawet udostępnienia kamery z telefonu na komputerze. Dzięki temu wasze wideo rozmowy mogą być prowadzone w znacznie wyższej jakości.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - wydajność

Procesor w tym modelu to lekki zawód. Układ Intel Core i7-10870H to model z zeszłego roku, który na tle procesorów 11. generacji wypada nieco blado, bo jest jeszcze produkowany w litografii 14 nm i w starszej architekturze. Oferuje za to 8 rdzeni i całkiem wysokie taktowanie, które przekłada się pozytywnie na wydajność pod dużym obciążeniem.

Wydajność jednego rdzenia na nikim nie robi wrażenia, Ryzen 5000 i Core 11. generacji są wyraźnie z przodu. 8 rdzeni nieco poprawia wyniki w testach wielowątkowych, ale strata do liderów też jest całkiem spora. Ot nie jest to zły układ, ale są na rynku lepsze.

Wydajność w grach

Zamontowanie tak mocnego GPU - GeForce RTX 3070 w tak małej obudowie to z pewnością wyzwanie, ale ten maluch temu podołał i dzięki temu w grach może cieszyć się świetną wydajnością, bez problemu dotrzymując kroku RTX 2080 Super Max-Q.

W grach wygląda to natomiast następująco:

Wiedźmin 3: Dziki Gon (1920×1080 pikseli, ustawienia Wysokie) – 126 kl/s

Control (1920×1080 pikseli, ustawienia Ultra, DLSS Off, RTX Off) – 125 kl/s
Control (1920×1080 pikseli, ustawienia Ultra, DLSS On, RTX Off) – 156 kl/s
Control (1920×1080 pikseli, ustawienia Ultra, DLSS Off, RTX On) – 63 kl/s
Control (1920×1080 pikseli, ustawienia Ultra, DLSS On, RTX On) – 97 kl/s

Biorąc pod uwagę, że matryca ma tylko 60 Hz to są to wartości z nawiązką wystarczające, ale gdyby naszła was ochota na granie w rozdzielczości 4K to też nie powinno być większych problemów. Tym bardziej, że obecność portu HDMI 2.1 pozwala podłączyć komputer do telewizora i cieszyć się obrazem z odświeżaniem nawet 120 Hz.

Dysk SSD

Zastosowany dysk SSD to model Samsunga ze średniej półki, który oferuje poprawną, ale nie rewelacyjną wydajność.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - bateria

Jak już wspominałem bateria ma pojemność 92 Wh, więc całkiem sporo, ale ma też co robić, szczególnie przy wyświetlaczu OLED, którego charakterstyka sprawia, że im więcej jasnego tła, tym więcej energii zużywa. Przy teście czytelnika, który sprowadza się do przeglądania stron WWW przy jasności około 160 nitów udało się osiągnąć nieco ponad 7h pracy. Film zapuszczony w pętli to już niespełna 6,5 godziny przy takim samym ustawieniu jasności ekranu. Jeśli chcecie maksymalnej wydajności, to nie popracujecie na baterii dłużej niż godzinę i 20 minut, a i tak będziecie dosyć wyraźnie ograniczeni jeśli chodzi o maksymalne taktowanie CPU i GPU.

Test czytelnika (jasność ekranu na 50%, WiFi włączone, odświeżanie strony WWW co 30 sekund) - 7h 9 minut
Test filmowy (jasność ekranu na 50%, WiFi włączone) - 6h 21 minut
Test w grach (jasność ekranu na 50%, Wiedźmin 3) - 1h 22 minut

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - temperatury, hałas, pobór energii

W przypadku ultrabooków często im wypominam, że przy tak małych rozmiarach nie da się fizycznie zmieścić wydajnego systemu chłodzenia. ASUS ZenBook Pro Duo UX582 nie należy może do najmniejszych, ale to nadal komputer o grubości nieco ponad 2 cm. System chłodzenia w tym modelu jest jednak rewelacyjny, choć niestety w trybie wydajności też całkiem głośny. Nawet pod długotrwałym obciążeniem temperatura CPU nie przekracza 86 stopni Celsjusza, a GPU ponad 77 stopni Celsjusza i co więcej nie zanotowałem tutaj żadnego throttlingu, parametry trzymane są przez cały czas. Co prawda robi się wtedy głośno (ponad 54 dBa), a z otworów wentylacyjnych po bokach ucieka gorące powietrze, ale ten system działa. Zawias podnosi zarówno spód komputera jak i górny ekran i daje swobodny przepływ zimnego powietrza. W trybie standardowym jest wyraźnie ciszej pod obciążeniem (46 dB), a przy przeglądaniu stron WWW wentylatory są praktycznie niesłyszalne.

Jeśli zaś chodzi o pobór energii to w spoczynku jest to około 20 W, przy obciążeniu CPU w trybie wydajności rośnie do 125 W, a w grach stabilizuje się na poziomie około 160 W. Jeśli obciążyć niezależnie CPU i GPU to pobór energii może przekroczyć nawet 200 W, stąd też w zestawie mamy zasilacz o mocy 240 W.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582 - podsumowanie

ASUS kolejny raz pokazuje, że nietuzinkowe podejście do konstrukcji notebooka ma sens i daje spore możliwości. W normalnych warunkach zmieszczenie tak wydajnych podzespołów w tak małym komputerze nie byłoby możliwe, albo przynajmniej mocno utrudnione. Jednak system, który wykorzystuje ZenBook Pro Duo UX582 spisuje się znakomicie i zapewnia wysoką wydajność w każdej sytuacji. Co prawda okupuje to dużym hałasem, a sam procesor nie należy do topowych rozwiązań, ale przecież co muszą sobie zostawić na następny model ;-).

Poza tym UX582 robi świetne wrażenie pod innymi względami, matryca OLED jest świetna, doskonale odwzorowuje kolory, zapewnia idealny kontrast i nadaje się zarówno do pracy jak i do rozrywki. Dodatkowy wyświetlacz to kwestia bardzo indywidualna, jestem pewny, że wiele osób znajdzie dla niego zastosowanie, tym bardziej, że obszar roboczy jest tam całkiem spory (3840x1100 pikseli). We znaki może się tylko dawać klawiatura zamontowana na samej krawędzi notebooka, to wymaga przyzwyczajenia, szczególnie jeśli pracujecie w biegu i nie zawsze macie pod ręką podpórkę pod nadgarstek. W pewnych sytuacjach obecność tylko jednego portu USB typu A też może być kłopotliwa, ale poza tym jest się tutaj o cokolwiek przyczepić. Nawet cena - 12 999 PLN, za taką konfigurację nie wydaje się aż tak mocno przesadzona, szczególnie patrząc na dzisiejsze ceny kart graficznych.

ASUS ZenBook Pro Duo UX582

Orientacyjna cena: ~12999 PLN

ad

d

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu