Samsung

Ten telewizor kosztuje 150 tysięcy złotych

GM
Grzegorz Marczak
20

Pierwszy raz tego kolosa zobaczyłem na targach CES w Las Vegas, wtedy jednak nie robił aż takiego wrażenia jak podczas niedawnej prezentacji Samsunga w Muzeum Narodowym w Warszawie. Telewizor o którym mówię to Samsung UHD S9 85, ważący 120kg gigant. Jeśli nie spotkaliście się wcześniej z skrótem...

Pierwszy raz tego kolosa zobaczyłem na targach CES w Las Vegas, wtedy jednak nie robił aż takiego wrażenia jak podczas niedawnej prezentacji Samsunga w Muzeum Narodowym w Warszawie. Telewizor o którym mówię to Samsung UHD S9 85, ważący 120kg gigant.

Jeśli nie spotkaliście się wcześniej z skrótem UHD to wyjaśnię, że oznacza on Ultra High Definition a chodzi tak naprawdę o rozdzielczość 4K. Przy czym z tego co dowiedziałem się podczas konferencji nie ma jeszcze standardu definiującego jaką rozdzielczość można określić jako 4K.

Jaki to daje efekt? Patrząc na profesjonalne zdjęcia na telewizorze mający rozdzielczość cztery razy większą niż Full HD po prostu "zrywa czapkę z głowy". Nie twierdzę, że jest to warte 150 tysięcy złotych (tutaj cenę podbija znacząco przekątna ekranu) ale różnica w Full HD i 4K jest miażdżąca.

Co ten TV ma w środku? Wszystkie najważniejsze funkcje platformy Smart TV z 2013 roku: S Recommendation, panel użytkownika Smart Hub, system rozpoznawania poleceń głosowych oraz czujnik ruchu, dzięki któremu telewizorem można sterować za pomocą gestów obydwu dłoni (Smart Interaction). Ponadto, dzięki Evolution Kit telewizor będzie mógł być unowocześniany w przyszłości.

No dobra ale nie mamy żadnych treści w 4K, przynajmniej na razie (a pamiętając jak długo wchodziły programy FULL HD raczej nie nastawiałbym się na to, że szybko się pojawią)? Samsung chwali się, że dzięki procesorowi Quadmatic Pictire Engine ten TV potrafi wyskalować nam obraz do rozdzielczość UHD. Jestem ciekawy jak poradziłby sobie z sygnałem z kablówki :)

Z ciekawostek warto dodać, że ten TV waży 120kg, ekipa montująca i transportując sprzęt liczy od 4 do 6 osób. Sam TV jak widzicie jest wyposażony w designerską ramkę, która tak naprawdę oprócz ładnego wyglądu pełni ma też wbudowane głośnik, mam więc dodatkowo 120w system nagłośnienia.

Na pytania o przewidywaną sprzedaż tego TV samsung odpowiadał, że na razie nie chcą podawać swoich estymacji bo nasz rynek jest nieprzewidywalny w tym względzie. W zeszłym roku ponoć bardzo dobrze sprzedawały się telewizor za ok 30K PLN (kilkadziesiąt miesięcznie, a założenia był że sprzeda się kilka w miesiącu).

85 calowy TV UHD od Samsunga wspiera także 3D, co jednak ciekawe klasyczny kabel HDMI nie jest w stanie przesłać sygnału 3D o rozdzielczości UHD tak abyśmy uzyskali zadowalającą ilość klatek na sekundę. Tak więc ci co chcą mieć materiał 3D w rozdzielczości 4K będą musieli poczekać na kable w standardzie HDMI 2.0.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

4KSamsung