Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
AMD

Tanie procesory AMD Ryzen 3000 wreszcie trafią do sklepów, 4 rdzenie za bezcen

KP
Kamil Pieczonka
8

AMD wreszcie wprowadza do oferty tańsze procesory z serii Ryzen 3000, która zadebiutowała już kilka dobrych miesięcy temu. Do tej pory dostępne były tylko układy od modelu Ryzen 5 wzwyż, tańszy segment okupowany był nadal przez poprzednie generacje. Teraz się to zmieni.

Ryzen 3 3100 i 3300X z 4 rdzeniami i 8 wątkami

Wraz z nowymi procesorami wyposażonymi w 4 rdzenie oraz obsługę 8 wątków dzięki technologii SMT, na rynku pojawią się też tańsze płyty główne z chipsetem B550 i podstawką AM4. Według AMD w producenci podzespołów przygotowują w tej chwili ponad 60 modeli nowych płyt głównych z chipsetem, który może być ciekawą propozycją dla budżetowych układów takich jak Ryzen 3 3100 i 3300X.

Premiera nowych układów oznacza też, że AMD ponownie podnosi poprzeczkę dla Intela i wprowadza obsługę 8 wątków już w budżetowych modelach. Do tej pory układy Ryzen 3 miały tylko 4 rdzenie bez obsługi SMT, teraz będą mogły przetwarzać nawet 8 wątków jednocześnie. Do tego dochodzi też 18 MB pamięci cache, która również będzie miała spory wpływ na wydajność. Nie wspominając już oczywiście o architekturze Zen 2 i litografii 7 nm, w której nowe układy powstają.

Ryzen 3 3100 będzie posiadał bazowy zegar na poziomie 3,6 GHz, a w trybie Turbo będzie mógł pracować z taktowaniem 3,9 GHz. Jego cena została ustalona na poziomie 99 USD, co w Polsce przełoży się na kwotę około 500 PLN (przez wysoki kurs USD). Model Ryzen 3 3300X różni się tylko taktowaniem, bazowo jest to 3,8 GHz, ale w trybie Turbo zegar rośnie nawet do 4,3 GHz. W obu przypadkach TDP tych układów to 65 W, a cena wydajniejszego modelu została ustalona na 120 USD. Oba procesory pojawią się w sklepach od 21 maja.

Chipset B550 z obsługą PCI Express 4.0

Płyty główne z chipsetem B550 będą wyróżniać się przede wszystkim obsługą standardu PCI Express 4.0, który do tej pory dostępny był tylko z chipsetem X570, na bazie którego powstają znacznie droższe modele płyt. Nowe produkty powinny pojawić się w sklepach w połowie czerwca i jak już wspominałem, będzie to nawet 60 różnych konstrukcji od wielu popularnych producentów, takich jak: ASRock, ASUS, Biostar, Colorful, GIGABYTE i MSI.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: